VIDEO Grčka, Albanija, Crna Gora, BiH, Hrvatska, Slovenija: Nova i smrtonosna balkanska izbjeglička ruta

Preporučujemo

Hrvatske vlasti migrante koji u Hrvatsku uđu iz sjeverozapadne Bosne smatraju pojedinačnim slučajevima ilegalnih prelazaka državne granice, u Sloveniji misle da bi se moglo govoriti o novom kraku tzv. balkanske rute, a u Bosni su sigurni da je to nova ruta koja u javnom prostoru susjedne države ima i svoje ime: Južna migrantska ruta, piše jutarnji.hr.

Ona iz Grčke skreće prema Albaniji te iz Crne Gore preko mjesta Nudo ulazi u Aranđelovce i Trebinje u BiH. Tom zemljom otvoreno javnim prijevozom, autobusima i taksijima migranti putuju do njene najudaljenije zapadne tačke – Velike Kladuše (manje u Bihać).

- -

Koridor kroz Hrvatsku ide kroz Karlovačku županiju, pravcem na kojem je ona najtanja, te od granice do granice iznosi točno 70 kilometara cestovnim pravcima. U Sloveniju, na područje Bele krajine, odnosno Črnomlja ulaze preko rijeke Kupe, na potezu od Ladešića u općini Netretić do 15 kilometara uzvodno udaljenih Fratrovaca u Bosiljevu, na samoj granici Karlovačke i Primorsko-goranske županije.

Bez obzira na to kako ga nazivali, činjenice govore da je to novi pravac kojim se Zapada pokušavaju domoći nevoljnici iz bliskoistočnih, azijskih i afričkih zemalja (sa sve većim udjelom Kosovara). Lani su ih u BiH evidentirali oko 800, sedam puta više u odnosu na godinu prije. Sirijac je tek svaki dvanaesti, a prednjače Afrikanci (Alžir i Maroko) te Pakistanci i Afganistanci. Samo u Karlovačkoj županiji prošle su godine uhvatili 202 migranta (u dvije godine broj se učetverostručio), a u januaru ove godine 21. Broj osoba koje prolaze Hrvatskom zasigurno je višestruko veći od policijskih statistika, i to iz najmanje dva razloga.

Prvo, postoji određen broj koji nikad ne evidentira niti jedna od tri zemlje, a drugo, ako susjedne BiH i Slovenija barataju brojkama koje su pet puta veće, jasno je da se s njima mora računati i u Hrvatskoj kojom su ti ljudi morali prijeći iz jedne zemlje u drugu. Razlika je samo u tome što kroz našu zemlju putuju noću i s punom većom dozom opreza, danju se skrivaju, a sve zbog straha od hrvatske policije, pa je razmjerno tome i manji broj evidentiranih.

Potvrđuju to i informacije slovenske policije. Na području njihove policijske stanice Črnomelj policajci su prošle godine evidentirali samo šest slučajeva u kojima je preko Kupe u zemlju ilegalno ušlo 14 migranata. Samo u januaru i prvoj sedmici februara ove godine evidentirali su čak 22 slučaja i 112 migranata.

Najnovije

Ročište optuženicima Dodiku i Lukiću ponovo odgođeno, ovaj put za 17. april

Nastavak suđenja predsjedniku bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Miloradu Dodiku i vršiocu dužnosti direktora Službenog glasnika RS-a Milošu Lukiću pred...