Vijeće sigurnosti Ujedinjenih nacija (UN) danas će glasati o rezoluciji kojom se poziva na prekid vatre, oslobađanje talaca i neograničen humanitarni pristup u Pojasu Gaze.
Oglas
Međutim, glasanje bi mogle blokirati Sjedinjene Američke Države (SAD) koje su to učinile i krajem prošle godine.Nekoliko diplomata je za AFP naznačilo da očekuju da će SAD iskoristiti svoje pravo veta. Dodaju da su predstavnici 10 izabranih članica Vijeća, koji će predstaviti tekst, uzalud pokušavali pregovarati s američkom stranom.
Podsjećamo, u novembru prošle godine SAD, ključni saveznik Izraela, su blokirale tekst kojim se poziva na prekid vatre u Gazi.
Nova rezolucija, u koju je AFP imao uvid, “zahtijeva trenutno, bezuvjetno i trajno primirje u Gazi koje poštuju sve strane”.
Također poziva na “hitno, dostojanstveno i bezuvjetno oslobađanje svih talaca koje drže Hamas i druge grupe”.
Rezolucija naglašava katastrofalnu humanitarnu situaciju na palestinskoj teritoriji, te dodatno zahtijeva ukidanje svih ograničenja na ulazak humanitarne pomoći u Gazu.