Vojnici OSBiH dobro moraju paziti šta lajkaju na društvenim mrežama: Evo koji sadržaj ne dolazi u obzir

Preporučujemo

Ministarstvo odbrane Bosne i Hercegovine kreiralo je Nacrt kodeksa ponašanja pripadnika MO i Oružanih snaga BiH na društvenim mrežama i online platformama, a kojim se detaljno propisuje šta smiju objavljivati i lajkati na Facebooku i ostalim društvenim mrežama, piše Faktor.

Pripadnici Ministarstva odbrane i Oružanih snaga ne smiju komentarisati, objavljivati, dijeliti ili reagirati na sadržaje koji štete integritetu i ugledu MO i OS.

- -

Nije dozvoljeno, stoji u Nacrtu kodeksa, učešće u neprimjerenim raspravama ili objavama koje se mogu dovesti u vezu sa uvredljivim sadržajima na osnovu nacionalne, etničke, dobne, vjerske osnove, invaliditeta, spolne orijentacije, bračnog statusa, porijekla, socijalnog ili drugog statusa.

Također, zabranjeno je objavljivanje sadržaja službenih dokumenata Ministarstva odbrane BiH i Oružanih snaga.Zabranjeno je i odobravanje, poricanje, umanjivanje ili pokušaji opravdanja zločina genocida, zločina protiv čovječnosti i ratnih zločina na društvenim mrežama i online platformama.

– Zabranjeno je veličanje i davanje podrške osobama optuženih i presuđenih pravomoćnom presudom za genocid, zločin protiv čovječnosti ili ratnih zločina na društvenim mrežama i online platformama.

Zabranjeno je veličanje, davanje podrške, promoviranje ili bilo kakvo komentarisanje lika i djela počinioca drugih krivičnih djela na društvenim mrežama i online platformama.

- -

Zabranjeno je pripisivanje individualno presuđenog zločina entitetu, etničkoj grupi, vjerskoj zajednici, zajednici ili drugim pojedincima na društvenim mrežama i online platformama – navodi se u Nacrtu kodeksa.

Uposlenici se moraju pridržavati političke neutralnosti, ne slijediti instrukcije i ne ispoljavati svoja uvjerenja u vezi sa stavovima i djelovanjem političkih stranaka, zvaničnika političkih stranaka, političkih blogera.

– Ne smije se objavljivati ili reagovati na sadržaje koji mogu negirati ili omalovažavati događaje od posebnog pijeteta za konstitutivne ili ostale narode ili građane u BiH. Ne ispoljavati stajališta na društvenim mrežama i online platformama po pitanju ratnih konflikata u svijetu – stoji, između ostalog, u Nacrtu kodeksa.

Kršenje pravila, principa i zabrana propisanih Kodeksom povlači disciplinsku odgovornost.

Nadzor nad provođenjem Kodeksa obavlja Generalni inspektorat Ministarstva odbrane BiH i inspektori u Oružanim snagama BiH.

 

Najnovije

Uvođenje jedinstvenog broja 112 opet će pričekati: Šta je potrebno izmjeniti i ko se kome protivi

Iako se činilo da je sve usaglašeno za uspostavljanje evropskog broja za hitne slučajeve "112" u Bosni i Hercegovini...