Bivša šefica italijanske obavještajne službe Elisabetta Belloni napustit će svoju funkciju glavne savjetnice za vanjsku politiku predsjednice Evropske komisije Ursule von der Leyen u septembru.
“Belloni napušta svoju poziciju”, rekao je portparol Evropske komisije tokom konferencije za novinare, dodajući da izvršno tijelo EU trenutno nema dodatne informacije za podijeliti.
Belloni se pridružila kabinetu von der Leyen u januaru 2025. godine, nedugo nakon što je odstupila s mjesta šefice italijanskog Odjela za informacije i sigurnost (DIS), što je iznenadilo mnoge u Rimu.
Na tu funkciju ju je imenovao bivši premijer Mario Draghi 2021. godine, a njen mandat u DIS-u je prvobitno trebao trajati do maja 2025.
Objava o njenom odlasku iz Komisije dolazi upravo u trenutku kada se von der Leyen sprema za glasanje o povjerenju u Evropskom parlamentu u četvrtak.
Prema pisanju italijanskog lista La Repubblica, Belloni je najprije u privatnom razgovoru, a zatim i u zvaničnom pismu obavijestila von der Leyen o svojoj odluci, navodeći lične razloge za odlazak.
Belloni bi trebala ostati na funkciji do septembra kako bi pomogla u pripremama za predstojeće samite EU u Kini i Japanu.