Washington Post: Dodik uspostavom neustavnog pravosuđa potkopava mir

Preporučujemo

List Washington Post piše da član Predsjedništva Bosne i Hercegovine i predsjednik SNSD-a Milorad Dodik uspostavom neustavnog pravosuđa u Republici Srpskoj potkopava mir.

U uvodu je napomenuto na genocid u Srebrenici te da ga pojedini visokopozicionirani zvaničnici u Republici Srpskoj negiraju. Podsjetili su na Dodikovu tvrdnju da su pojedini tabuti žrtava genocida zapravo prazni, kao i na izjavu gradonačelnika Srebrenice Mladena Grujičića (SNSD) da su neki ubijeni u genocidu zapravo živi.

- -

Utjecajni američki medij je ocijenio da je u Bosni i Hercegovini sada na djelu borba za realnost za koju su ukazali da se približava ključnoj tački. Bosna i Hercegovina je predstavljena kao država u kojoj preživjele žrtve genocida žive pored onih koji smatraju da se ništa nije desilo ili da ono što se desilo i nije bilo toliko loše.

Dodik je istaknut kao političar koji je zaslužan za intenziviranje negiranja genocida te je primijećeno da se negiranje genocida intenzivno dešava na društvenim mrežama. Primijećeno je i to da političari zapravo perpetuiraju tenzije nastale još u ratu, dok su stope nezaposlenosti i korupcije visoke.

Washington Post je ukazao na to da je Dodik blokirao državnu vlast zbog zakona o zabrani negiranja genocida te da je počeo prijenos nadležnosti s državne vlasti na vlast Republike Srpske. To znači i odluku o formiranju entitetskog visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV). List konstatuje da potencijal za novo nasilje ostaje realan te je podsjetio da Rusija podržava Dodikove odluke. Napomenuto je i na njegovu političku prošlost.

– Kritičari kažu da Dodik više nego iko drugi doprinosi tenzijama. Ranije je u svojoj političkoj karijeri bio blizak Sjedinjenim Američkim Državama, priznavao je da se desio genocid te je govorio o važnosti priznanja Bosne i Hercegovine. Bivša američka državna sekretarka Madeleine K. Albright nazvala ga je ‘daškom svježeg zraka’ – navedeno je.

- -

Naglašeno je da nacionalističku retoriku ima posljednjih više od deset godina, za koju neki smatraju da njom želi dobiti glasove na izborima, dok neki smatraju da time želi uvjeriti da su Srbi u Bosni i Hercegovini pogrešno prikazani kao genocidan narod te da ih neko mora odbraniti.

Istaknuto je i to da zakon o zabrani negiranja genocida, koji je nametnuo bivši visoki predstavnik Valentin Inzko, nije doprinio tome da u Srbiji prestane širenje dezinformacija o genocidu, kao i to da nije spriječio da obilježavanju neustavnog dana Republike Srpske u Banjoj Luci prisustvuje osuđeni ratni zločinac Vinko Pandurević.

Najnovije

Kakvu poruku šalju Dodikove izjave o “Kineskom zidu” i kako utječu na građane

Predsjednik bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Milorad Dodik nedavno je izjavio kako Srbi ne žele da isti zrak dišu kao...