Wigemark: Sarajevo treba da održi nasljeđe multietničkog i evropskog grada

Preporučujemo

Molitvom za mrtve i odavanjem počasti ubijenim Jevrejima i svim drugim nevinim žrtvama Drugog svjetskog rata jučer je u Jevrejskoj općini u Sarajevu obilježen 27. januar – Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta.

Šest miliona Jevreja ubijeno je tokom Drugog svjetskog rata, umirući u najstrašnijim mukama, spaljivani su u gasnim komorama u brojnim logorima od kojih je najsmrtonosniji bio Auschwitz gdje je ubijeno više od milion ljudi, piše NAP.

- -

Na Međunarodni dan sjećanja na žrtve holokausta svijet obilazi i priča iz Sarajeva, kada je muslimanka koristila svoj veo da pokrije žutu zvijezdu svog jevrejskog komšije Kavila.

Nacisti su prisilili Jevreje da nose žutu šestokraku zvijezdu na odjeći – da bi bili jasno prepoznatljivi. To nije značilo samo izopćenje iz društva, već je to bila i priprema za holokaust.

Vojska nacističke Njemačke je u na teritoriji bivše Jugoslavije počela ratovati tokom 1941. godine. Sarajevo je palo pod vlast Nezavisne države Hrvatske. Pucnji su odjekivali svaki dan u ulici gdje je živjela porodica Hardaga. Mustafa i Zejneba Hardaga su muslimani, koji su živjeli u Sarajevu u vrijeme II svjetskog rata.

Njihovi prijatelji bili su Jevreji Yosef Kavilio, njegova supruga i kćerka. Sarajevo je bombardovano iz zraka, a kuća porodice Kavilio je uništena. Pobjegli su, a prvi čovjek koji im je ponudio utočište bio je Mustafa Hardaga.

- -

Iz tog perioda ostala je zabilježena i fotografija kako Zejneba Hardaga na ulici svojom odjećom prikriva žutu šestokraku zvijezdu kod susjeda Kavilija, kako bi izbjegao da bude uhapšen.

„Zbog toga Sarajevo uvijek treba da nastoji da održi i njeguje svoje živo nasljeđe, kao multietnički i multikulturalni evropski grad“, napisao je na svom Twitter profilu šef Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Lars-Gunnar Wigemark, uz fotografiju muslimanke koja prikriva žutu zvijezdu na odjeći svog komšije Jevreja.

Porodica Kavilio će nakon toga otići da živi u Izrael.

Pedeset godina kasnije, Sarajevo je bilo pod jakom opsadom. Život porodice Hardaga bio je ugrožen. Sa položaja Karadžićevih Srba na grad je svaki dan ispaljivano na stotine granata, a ljudi su ginuli i od snajpera.

Prijatelji Hardaga iz Izraela su osigurali da oni izađu iz opkoljenog Sarajeva. U Izraelu su ih dočekali najviši zvaničnici te države, zajedno sa Kavilio porodicom.

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...