Za izgradnju elektroenergetskog projekta u BiH potrebno više od 20 dozvola

Preporučujemo

Drugog dana Energetskog samita koji se održava u Neumu, govorilo se o izgradnji elektroenergetske mreže u BiH, odnosno izdavanju dozvola, gdje su predstavnici USAID EIA projekta kazali kako sve zemlje u svijetu izdaju dozvole, ali je glavna razlika u njihovoj efikasnosti.

Naime, za izgradnju elektroenergetskog projekta u BiH potrebno je više od 20 dozvola, a investitori moraju da prođu više od 100 koraka (mišljenja, odobrenja, druge administrativne odluke, ostala prateća doumentacija), za čije ishodovanje je potrebno barem dvije, a u praksi često i više od pet godina.

- -

Na današnjem panelu 4. Energetskom samitu koji seodržava u Neumu, na temu “Izgradnja elektroenergetske infrastrukture u BiH – Prepreke i preporuke”, rečeno je da BiH zauzima 166. mjesto od 190 zemalja po lakoći pribavljanja dozvola.

Identifikovani su ključni koraci u cilju pojednostavljenja režima izdavanja dozvola i ubrzanje postupka izgradnje energetske infrastrukture, te dato više od 100 preporuka za oba entiteta – strateški nivo, zakonski nivo i podzakonski nivo.

Neke od ključnih preporuka su definisanje pravca razvoja energetskog sektora i usvojanje potrebnih strateških dokumenata, usvajanje nedostajuće strateške i prostornoplanske dokumentacije, poboljšanje i harmonizacija zakonskih rješenja, usvajanje sistema izdavanja e-dozvola, osiguranje efikasnog rješavanja imovinsko-pravnih odnosa, uvođenje one-stop-shop sistema, te poboljšanje međusektorske i unutarsektorske saradnje.

Važnost implementacije preporuka

- -

Implementacijom ovih preporuka povećao bi se broj radnih mjesta, bili bi ostvareni novi prihodi i održanla energetska sigurnost, poboljšala bi se pozicija BiH u izdavanju dozvola, a postigli bi se i državni i EU ciljevi.

“Vodič za investitore značajno će doprinijeti lakšem snalaženju zainteresovanih investitora u energetski sektor u BiH jer će im na jednom mjestu pružiti potrebne informacije o svim dozvolama, nadležnim organima i postupcima. Dok predložene mjere i preporuke ne budu usvojene i provedene u praksi, ovaj Vodič je nužan za snalaženje potencijalnih investitora u elektroenergetski sektor u BiH”, poručio je Ognjen Marković, direktor USAID-ovog projekta Investiranje u sektor energije.

Admir Softić, pomoćnik ministra vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, rekao je kako se nada da će nakon samita, koji će dati jasnu poruku šta treba uraditi, krenuti implementacija ovih preporuka:

“Ono što ministarstvo radi je transponiranje direktiva EU gdje smo u obavezi da implementiramo uredbu 347/2013 koja se odnosi na infrastrukturu i ishodovanje dozvola. Kao država smo u obavezi da u roku od 3,5 godine izdamo sve potrebne dozvole za velike infrastrukturne projekte sa PCI i PMI liste. Ono što je važno naglasiti je da smo mi prepoznali problem i zatražili tehnničku asistenciju USAID-a kroz projekat koji je krenuo prije tri godine, gdje smo na državnom i entitetskim nivoima identifikovali sve propuste koje imamo i nadam se da će nakon samita koji će dati jasnu poruku šta trebamo uraditi krenuti implementacija ovih preporuka”, rekao je Softić.

Pomoćnik ministra energije, rudarstva i industrije FBiH, Tarik Begić rekao je da je ono što je do sada urađeno kada su u pitanju preporuke, zasluga i federalne radne grupe koja je zajedno sa konsaltantima uradila ovaj posao.

“Posao je bio dugotrajan, otprilike dvije godine rada se utrošilo da bi se došlo do ovih preporuka. Mi ćemo upoznati Vladu Federacije sa ovim preporukama i sugerisati da ih prihvati i da ih ugrade u svoj program rada i za ubuduće. Treba donijeti neke nove propise, prezentirati jedan kvalitetan vodič za investitore, njega treba i ubuduće ažurirati. Jako je bitno da u početnoj fazi, ako nismo u mogućnosti uraditi one-stop-shop, da uradimo prvi korak u cilju informisanja investitora, a za brže izdavanje dozvola treba stvoriti određene zakonske pretpostavke”, rekao je Begić.

Skratiti procedure

Lidija Bradara, predsjednica Doma naroda Parlamenta FBiH, istakla je kako se nada da će zaključci koji su predstavljeni na 4. Energetskom samitu doprinijeti boljem elektroenergetskom sistemu u BiH i da će vlastima pomoći da donose što bolje odluke.

“Procedure se moraju skratiti kako bismo privukli investicije u BiH. Puno je posla pred nama, ali ne treba zaboraviti ni to da moramo misliti i na zaštitu okoliša, jer se investicije moraju raditi odgovorno”, kazala je Bradara nakon panela “Regulatori kao okosnica razvoja energetskog sektora”.

M. I.

Najnovije

Na tržištu BiH: Toksini pronađeni u raženom brašnu porijeklom iz Litve

Agencija za sigurnost hrane Bosne i Hercegovine je putem Sistema brzog uzbunjivanja za hranu i hranu za životinje obaviještena...