Odnosi Srbije sa Rusijom i Kinom, dijalog sa Kosovom, kao i prijevremeni izbori, ključni su aspekti političkih poglavlja u ovogodišnjem izvještaju o napretku Srbije.
Prema izvorima Radija Slobodna Evropa (RSE), koji su imali uvid u nacrt izvještaja, naglašena je zabrinutost zbog jačanja saradnje između Beograda i Moskve. Zatraženi su konkretni koraci od nadležnih vlasti u vezi sa privođenjem pravdi odgovornih za napad u Banjskoj, navode izvori RSE i dodaju da je nedovoljan napredak u dijalogu posledica postupaka i Kosova i Srbije.
Ove godine, Komisija će izveštaj objaviti u sredu, 30. oktobra, a u njemu će se potvrditi da je Srbija ispunila kriterije za otvaranje trećeg klastera, koji je tehnički spreman za otvaranje. U izvještaju se navodi da se Srbija, nakon agresije Rusije na Ukrajinu, delimično uskladila sa stavovima Evropske unije u međunarodnim forumima, uključujući i generalnu Skupštinu Ujedinjenih nacija.
Navodi se da je Srbija nastavila da sarađuje sa EU u zaobilaženju sankcija i pružanju finansijske i humanitarne podrške Ukrajini.
Međutim, naglašava se da se Srbija nije uskladila ni sa jednom restriktivnom mjerom protiv Rusije, niti se uskladila sa većinom izjava visokog predstavnika o ovom pitanju.
Predsjednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je u petak, u nastavku svoje zapadnobalkanske turneje, započela dvodnevnu posjetu Srbiji, a na zajedničkoj konferenciji nakon razgovora u četiri oka sa srbijanskim predsjednikom Aleksandrom Vučićem, Srbiju je okvalificirala kao “jednu od najnaprednijih zemalja” u pristupanju EU.
“U tom duhu radimo na otvaranju klastera tri”, rekla Von der Leyen, misleći na klaster koji se odnosi na tržišno takmičenje i rast. Uz ocjenu da partnerstvo između Srbije i EU jača čestitala je na dobivanju investicijskog kreditnog rejtinga.