Zašto Dodik pomoćni sastav policije osniva hitno: Da li pod izgovorom manjka kadra stvara svoju gardu

Preporučujemo

Narodna skupština Republike Srpske po hitnoj proceduri razmatra izmjene Zakona o policijskim i unutrašnjim poslovima, kojim se planira uvođenje rezervnog, odnosno pomoćnog sastava policije.

Sam čin uvođenja posebnog, pomoćnog ili rezervnog sastava policije za sobom povlači niz pitanja, a naročito ako se on uvodi hitno. Glavni argument, odnosno obrazloženje za uvođenje rezervnog sastava policije je manjak kadra u redovnom sastavu. Vlast u entitetu RS je godinama unazad znala i morala je imati projekcije o kretanju i stanju kadra u redovnom sastavu policije. S tim u vezi su mogli vidjeti koliko im nedostaje i koliko će im policajaca nedostajati u narednim godinama.

- -

Ipak, vlast u sklopu režima Milorada Dodika je godinama šutila i nije pojačavala redovan sastav policije. Nisu uvodili dodatnu klasu u svojoj policijskoj akademiji, što bi bio prirodan slijed. Umjesto toga, vlast aktuelni trenutak predstavlja kao presudan i hitan.

Plan je kroz konkurs angažovati do 1.000 rezervista koji bi se prema obrazloženju koristili za vanredne situacije (poplave, požari i slično). Ministar policije Siniša Karan poručuje da u pojedinim policijskim stanicama nema ni najobičnije policijske ophodnje, ali uvjerava da će rezervni sastav sve riješiti.

Plan je da direktor policije predlaže, a na kraju ministar odlučuje da li će i kada rezervni sastav policije biti angažovan. Rezervni sastav policije će biti naoružan, a u obavljanju poslova nadzirat će ga pripadnik redovnog sastava policije.

U izmjenu zakona uključen je i član koji glasi: Radi izvršenja poslova i zadataka, Ministarstvo može upotrijebiti opremu za ometanje signala za komunikaciju i sisteme za prepoznavanje objekata.

- -

Osim što formiranje policijskih rezervista pravda manjkom kadra u redovnom sastavu, ne može se isključiti širi historijski kontekst o ulozi rezervnog sastava policije tokom rata i zločina koji su počinjeni. Prije svega to se odnosi na trenutni ambijent bošnjačkih i hrvatskih povratnika u entitetu RS.

U konačnici Dodik se ovim zakonskim izmjenama dodatno štiti i stvara ličnu i režimsku bezbjednosnu širinu, naročito u ambijentu gdje čeka drugostepenu presudu i gdje je još uvijek bjegunac od bh. pravosuđa.

U cijeloj priči ne treba zanemariti da vlast RS-a godinama odbija uskladiti nacionalnu zastupljenost Bošnjaka i Hrvata u MUP-u RS-a sa Ustavom. Bošnjaka u MUP-u RS-a radi nešto više od 300, dok bi ih prema popisu iz 1991. pa i 2013. u MUP-u RS-a trebalo biti barem 1.000.

Najnovije

Kanton Sarajevo se zadužuje za 90 miliona KM

Ministarstvo finansija Kantona Sarajevo raspisalo je Javni poziv za dugoročno kreditno zaduženje do iznosa 90 miliona KM. Sredstva su namijenjena...