Zašto je crkveno pitanje trajni izvor nestabilnosti Crne Gore?

Preporučujemo

Ustoličenje novog crnogorsko-primorskog mitropolita Srpske pravoslavne crkve Joanikija, koje je planirano da bude održano 5. septembra u Cetinjskom manastiru, već postojeću političku krizu u Crnoj Gori dodatno je produbilo.

Pitanje odnosa crkvenih i državnih institucija već više od godinu dana najvažnije je političko pitanje u Crnoj Gori. Prethodna vlada predvođena Demokratskom partijom socijalista donijela je Zakon o slobodi vjeroispovjesti, a koji je izazvao masovne proteste potpomognute litijama koje je organizovala Crnogorsko-primorska mitropolija, a što je u konačnici pomoglo srpskim strankama da sruše tridesetogodišnju vlast Đukanovića.

- -

DPS, koji uglavnom predstavlja interese građana koji sebe smatraju Crnogorcima, Crnogorsko-primorsku mitropoliju vidi kao produženu ruku zvaničnog Beograda, koji nastoji Crnu Goru podrediti interesima srpske države. Pokušaj da taj utjecaj poništi Đukanovića je koštao vlasti, i uglavnom sve što se trenutno dešava u Crnoj Gori, suštinski jeste sukob dva nacionalna identiteta, crnogorskog i srpskog.

Primjer tog identitetskog nadmetanja jeste i postojanje dvije pravoslavne crkve, Crnogorske pravoslavne crkve i spomenute mitropolije SPC. Autokefalna Crnogorska pravoslavna crkva postojala je sve do 1920. godine, kada je ukinuta i podređena Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Današnja CPC osnovana je 1993. godine, tri godine nakon što je ustoličen Amfilohije, mitropolita Crnogorsko-primorske mitropolije, također na Cetinju.

Nakon smrti Amfilohija, Sabor Srpske pravoslavne crkve na zasjedanju održanom 29. maja ove godine izabrao je budimljansko-nikšićkog episkopa Joanikija za njegovog nasljednika.

Opozicione stranke, predvođene DPS-om Mila Đukanovića, usprotivile su se ustoličenju Joanikija na Cetinju, nazvavši to završnim činom okupacije Crne Gore od Srbije i Srpske pravoslavne crkve.

- -

Zbog svega spomenutog najavljeni su protesti Crnogoraca u Cetinju protiv ustoličenja mitropolita Joanikija. Cetinje važi za mjesto gdje DPS ima veliki broj pristalica, i gdje se većina građana osjeća prvenstveno Crnogorcima, što je otvorilo prostor DPS-u i Đukanoviću da izvrši pritisak na SPC i vladajuću većinu da se ceremonija otkaže. Pritisak je dijelom urodio plodom, jer je otkazan svenarodni sabor na Cetinju, koji je trebao prethoditi samom ustoličenju Joanikija. Međutim, u ovom trenutku, tenziju nisu ništa manje, i čini se, makar po broju incidenata i poruka koje su odaslane ovih dana, niko nije siguran u kojem smjeru bi protesti mogli krenuti.

S tim u vezi Aleksandar Kašćelan, gradonačelnik Cetinja, pozvao je mitropolita da odustane od planiranog ustoličenja u Cetinjskom manastiru. Također skupština Cetinja usvojila je zaključke kojima također pozivaju SPC da odustanu od ustoličenja Joanikija, odnosno da ga održe u drugom gradu. Zanimljivo je da su zastupnici Građanskog pokreta URA, stranke koja podržava vladajuću većinu, u skupštini Cetinja podržali spomenute zaključke.

Najnovije

MILANOVIĆEV ODGOVOR DODIKU: “Hrvati su iz 2. svjetskog rata izašli na pravoj strani”

Predsjednik Hrvatske Zoran Milanović oglasio se povodom tvrdnji Milorada Dodika da je hrvatski narod kolektivno kriv zbog zločina ustaša....