Žestoko obraćanje Macrona nakon drame na moru: Ono što radi Izrael je skandal i sramota

Preporučujemo

Predsjednik Francuske Emmanuel Macron u ponedjeljak je osudio humanitarnu blokadu Gaze koju nameće Izrael, nazvavši je “skandalom” i “sramotnom”, te je pozvao na hitno ponovno otvaranje humanitarnih koridora i prekid vatre u opkoljenoj palestinskoj teritoriji.

Desetine hiljada ljudi protestovalo je širom Francuske, uključujući Pariz i najmanje još pet drugih gradova, nakon što je Izrael presreo humanitarni brod Madleen koji je pokušavao doći do Gaze. Na brodu se nalazilo desetak međunarodnih aktivista, među kojima i švedska klimatska aktivistkinja Greta Thunberg, kao i šest francuskih državljana.

- -

Proteste su organizirale ljevičarske stranke, uključujući Nepokorenu Francusku (LFI), čiji je lider Jean-Luc Mélenchon zapljenu broda od strane izraelske vojske nazvao “piratstvom”.

Predsjednik Macron pozvao je na hitno oslobađanje francuskih državljana koji su zadržani, te je izjavio da je njegova kancelarija zatražila njihov povratak u Francusku bez odlaganja.

“Francuska je budna i stoji uz sve svoje državljane kada su u opasnosti”, izjavio je Macron, naglasivši da je francuska vlada također zahtijevala od Izraela da osigura sigurnost svih aktivista na zaplijenjenom brodu.

Ponavljajući protivljenje Francuske blokadi, Macron je situaciju u Gazi opisao kao “sramotnu”, te ponovio svoj poziv na humanitarno primirje i nesmetan pristup pomoći palestinskoj enklavi.

- -

U posljednjem izvještaju, Izrael je potvrdio da su njihova vlasti uhapsile aktiviste sa broda Madleen nakon što su ga presrele i odvukle prema luci Ašdod.

Brod Madleen, pokrenut od strane Koalicije slobodne flote, bio je oko 100 nautičkih milja (185 km) udaljen od Gaze kada je presretnut.

Izraelski dronovi okružili su brod oko 3:00 sata ujutro po lokalnom vremenu. Počeli su ga prskati bijelom supstancom nalik na boju, prije nego što su izraelski komandosi preuzeli kontrolu nad brodom. Priroda supstance koja je korištena još uvijek nije poznata.

Izraelsko ministarstvo vanjskih poslova potvrdilo je da će svi pro-palestinski aktivisti sa broda biti deportovani u svoje matične zemlje.

Najnovije

Slovenija donirala četiri specijalizovana vojna vozila Oružanim snagama BiH

U kasarni "Rajlovac" Oružanih snaga Bosne i Hercegovine svečano je obavljena službena primopredaja specijalizovanih terenskih vozila doniranih za potrebe...