ZLOČIN U AHMIĆIMA Jedinice HVO-a ubile su 116 civila, žena, djece, staraca, minirali dvije džamije

Preporučujemo

U Ahmićima će danas biti održano obilježavanje 31. godišnjice zločina HVO-a nad bošnjačkim stanovništvom Ahmića, Donje Večeriske i drugih mjesta općine Vitez.
U 9:30 je planirano učenje Jasin-i-šerifa na Šehidskom mezarju u Vitezu.

U 10 sati polaze učesnici pohoda “PUT ISTINE I SJEĆANJA“ od Viteza do Ahmića, a od 7 sati učesnici pohoda preći će put od Zenice do Ahmića.

- -

U Multimedijalnoj sali u Ahmićima u 10:45 bit će održana komemoracija, dok je od 12 sati planirano polaganje cvijeća i odavanje počasti žrtvama zločina na spomen-obilježju i Šehidskom obilježju u Ahmićima.

Tog 16. aprila 1993. godine počinjen je jedan od najokrutnijih ratnih zločina na prostorima nekadašnje Jugoslavije.

U ranim jutarnjim satima, 16. aprila 1993., napad na bošnjačke civile u Ahmićima izvele su lokalne jedinice Hrvatskog vijeća obrane (HVO).

Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju (MKSJ) u Hagu navodi da je u Ahmićima ubijeno 116 ljudi, 24 je ranjeno, uništeno je 169 kuća, te dvije džamije.

- -

MKSJ je presudio da su ti zločini bili zločin protiv čovječnosti, a jedan od izvršitelja ove akcije Dario Kordić osuđen je na 25 godina zatvora.

Zločin su otkrile mirovne snage UN-a sastavljene od britanske vojske, i pukovnik Bob Stewart.

U petak, 16. aprila, u 5.30 sati ujutro, HVO je istovremeno napao naselja Vitez, Stari Vitez, Ahmići, Nadioci, Šantici, Pirići, Novaci, Putiš i Donja Večeriska.

Hrvatski stanovnici tih sela pravovremeno su upozoreni na napad, a neki su čak u njemu i učestvovali.

Hrvatske žene i djeca su evakuisani dan prije borbi. Tog jutra, HVO vozila blokirala su glavne ceste, a napad je započeo sa tri strane kako bi se stanovništvo u bijegu usmjerilo prema jugu gdje su ih vojnici čekali i pucali na njih.

Male grupe od oko pet do deset vojnika išle su od kuće do kuće, palili ih te ubijali ili tjerali mještane.

U Ahmićima je ubijeno 116 osoba, od čega su 32 bile žene a 11 djeca mlađa od 18 godina. Dvije lokalne džamije su uništene eksplozivima.

Prema podacima Centra za ljudska prava u Zenici, od 200 bošnjačkih kuća, spaljeno je njih 180.

Počinitelji su bili pripadnici sljedećih jedinica: Anti-teroristička bojna Vojne policije HVO-a “Jokeri”, Viteška brigada HVO-a, PPN Vitezovi te brigada “Nikola Šubić Zrinski”.

Za ovaj zločin osuđeni su: Dario Kordić (25 godina), Zoran, Mirjan i Vlatko Kupreškić na zatvorsku kaznu od 6 do 10 godina zbog učešća u napadu, no pravomoćnom presudom su 2001. oslobođeni krivice.

Drago Josipović dobio je 12 a Vladimir Šantić 18 godina zatvora. Dragan Papić oslobođen je krivice.

Najnovije

Kanton Sarajevo se zadužuje za 90 miliona KM

Ministarstvo finansija Kantona Sarajevo raspisalo je Javni poziv za dugoročno kreditno zaduženje do iznosa 90 miliona KM. Sredstva su namijenjena...