Komitet za vanjske poslove Evropskog parlamenta raspravlja o stanju u Bosni i Hercegovini, političkim krizama, posljedicama ruske agresije na Ukrajinu na našu državu… U Briselu se raspravlja o nerješivim izazovima sa kojima se naša zemlja suočava. Rasprava je žustra, postavljaju se neprijatna pitanja, prvenstveno za Milorada Dodika i Dragana Čovića.
Prvi se obratio Romeo Franc, šef Delegacije Evropskog parlamenta za odnose s Bosnom i Hercegovinom i Kosovom kazavši da je EU spremna pomoći BiH, ali da se moraju desiti reforme. On je podsjetio da se mora zaustaviti rusko širenje utjecaja na Zapadni Balkan.
– BiH je u središtu Evrope. Većina ljudi, posebno mladih želi EU budućnost. Mi smo spremni da otvorimo taj put BiH dok god ispunite uvjete u nekim ključnim oblastima kako bi dobili kandidatski status. Životne okolnosti svih građana BiH trebaju se poboljšati bez obzira na etničko porijeklo. To treba da bude budućnost BiH. Budućnost u kojoj ljudi mogu živjeti u miru, s pravdom, dobrim poslom i sigurnim mjestom za svoje porodice. Federalna vlada ima veći fokus na zapadni Balkan. Fer tretman svih građana je važan – kazao je Franc.
Reforme Ustava i Izbornog zakona treba da dovedu do poboljšanja funkcionalne države istakao je Franc.
– Na žalost, u BiH vidimo vrlo zabrinjavajuće tokove na tom planu. Politička situacija je takva da moramo hitno da reagujemo. Vidjeli smo 24. februara da je naš evropski mir promijenjen. Putin i Kremlj su to promijenili. Nismo okrenuli glavu od zapandog Balakana. Znamo da Putin ima veliki utjecaj. Posebno BiH Putin vidi kao potencijalno mjesto interesa – rekao je Franc.
Stalni izvjestilac AFET-a Paulo Rangel pozvao je Milorada Dodika da se predstavnici RS-a vrate u institucije BiH.
– Svaka vrsta retorike seceionizma, aktivnosti koje nisu skladu s tim, naići će na stroge reakcije i odmaknut će vašu državu od kandidatskog statusa. Važno je da RS osudi razarajuću agresiju Rusije na Ukrajinu.
Rangel je dodao kako se Putin zalaže za destabilizaciju Evrope, a posebno Balkana.
– I vi ste tokom rata u 90-tim prošli nešto slično i trebate biti solidarni s ovim ljudima. Esencijalno je da postignete dogovor i da se održe izbori u oktobru kako bi omogućili BiH da krene pravim putem kako bi dobili kandidatski status. To je naš cilj i o tome trebate razmišljati. Vi ste toliko blizu sporazuma. U pitanju je samo politička volja – istakao je Rangel. Pozvao je predstavnike BiH da se dogovore o izbornom zakonu i da izbori budu održani u oktobu.
– Vrlo ste blizu sporazuma sa EU, u pitanje je samo politička volja – poručio je Rangel.
Michael Gahler kazao je da je čuo da Dodik postavlja rok od šest mjeseci za povlačenje iz institucija BiH jer je 10. decembra bio u posjeti Sarajevu.
– Želim da znam o čemu ste razgovarali sa gospodinom Sergejom Lavrovom, jel očekujete da dođe do priznavanja. Šta očekujete za Hrvate BiH? Stiče se utisak da ste na Putinovoj liniji, a vrlo malo Hrvata želi da se vrati u entitet RS. Mi smo zaista nezadovoljni tokovima u BiH. Doveli ste zemlju do blokade, tako da možete da ostanete u stagnaciji. Možda za neke od vas nike važno hoće li biti izbora, jer već imate pozicije, ali važno je da građani mogu da biraju – istakao je Gahler.
Tonino Picula poručio je da podjele nisu prihvatljive i da su za to tražene reakcije EU. Tineke Strik pozvala je Dodika i Čovića da osude rusku agresiju na Ukrajinu.
– Želim da se jasnije izjasnite. Gospodine Dodik vaše izjave o secesiji dovode do problema u BiH. Povucite bezuslovno vaše antidržavne zakone. Gospodine Čović vi također blokirate institucije. Vrijeme je da građani BiH odluče o svojoj budućnosti. Osigurajte održavanje izbora bez uslova – poručila je Strik.
Hermann Tertsch, član Evropskog parlamenta rekao je da će od bh. političara tražiti dodatni napor i da sadašnju retoriku je kao novinar čuo u BiH 90-ih godina.
– Važno je da EU prestane koristiti patonalistički ton. Na vama je da zavrnete rukave, jer znamo da nema drugog izbora. Morate naći sporazum, jer alternativa je još jedan rat, a danas idemo ka tome. Danas vidimo multiplikaciju različitih scenarija i rat je mnogo bliže. Sve snage u BiH treba da nađu zajednički jezik, kako bi prevazišli neslaganja i realizovali reforme – poručio je Tertsch.
Marisa Mathias ističe da je važno nastaviti razgovarati o BiH.
– Dok sam vas slušala stekla sam utisak da se mi slažemo šta je potrebno za budućnost vaše zemlje, ali želim vam postaviti pitanje vezano za detalje, jer đavo se krije u detaljima. Pitam svakog od vas šta to treba da se uradi, šta vam je potrebno za reforme? Želim razumjeti šta je ono što vas i dalje dijeli – istakla je Mathias.
U diskusiji su učestvovali članovi Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić, Šefik Džaferović i Milorad Dodik, ali i predsjedavajući Doma naroda u Parlamentarnoj skupštini BiH Dragan Čović.