26 godina od podviga koji je spasio grad i BiH: Sarajevskom heroju Vikiću, koji je vodio akciju “Pretis” sudi se za ratni zločin

Preporučujemo

Prije 26 godina, u noći 17. na 18. april izvedena je akcija “Pretis”. Ova akcija smatra se presudnom za odbranu Sarajeva i države BiH.

Tridesetak pripadnika Specijalne jedinice MUP-a Republike BiH , organizirali su uz pomoć združenih jedinica TO iznošenje naoružanja iz kruga tvornice “Pretis” u Vogošći.  

- -

Bez ispaljenog metka, od tri do pet sati ujutro, specijalci Dragana Vikića izvukli su 1.100 protivoklopnih raketa i kamion minobacačkih granata koje će se kasnije pokazati presudnim za odbranu grada.

Tih je dana vladao opšti metež u gradu. Sistem veza i koordinacija među braniocima bili su slabi. U takvoj situaciji, 18. aprila Safet Hadžić sa svojom grupom krenuo je do “Pretisa” da izvuče još naoružanja prije nego JNA i SDS-ove formacije potpuno zatvore obruč oko Sarajeva.

Grupa naoružanih pripadnika Patriotske lige i pripadnika Teritorijalne odbrane BiH krenula je kombijem prema Vogošći, ne znajući da su srpske snage već zauzele “Pretis”.

Safet Hadžić nije imao nikakvo naoružanje. Kada su došli do kapije zasuli su ih rafalima. Safet je prvi bio pogođen.

- -

U ovoj akciji poginuli su i Sead Velić, Nermin Zeljković, Fahrudin Čavčić, Almir Islamović i Senad Čirić.

Na mjestu u neposrednoj blizini pogibije na ulazu u “Pretis” podignut je spomenik Safetu Hadžiću i njegovim saborcima. U čast Safetu Hadžiću podignut je i spomenik ispred sarajevske Općine Novi Grad. Orden Narodnog heroja dodijeljen mu je posthumno.  

Dragan Vikić, komandant Specijalne jedinice MUP-a RBiH, čovjek koji se suprotstavio napadima velikosrpske JNA na Sarajevo, danas je na – optuženičkoj klupi. Sudi mu se za ratni zločin, za koji je on navodno odgovoran.

Akcija Pretis je specifikacije u historiji ratovanja, jer su bez ispaljenog metka stvoreni svi operativni uslovi za odbranu grada Sarajeva, i strateški uslovi za usporavanje agresora u njegovom daljem napredovanju.

Naime, nakon izuzimanja municije i velike količine protuoklopnih sredstava Vojska Jugoslavije i njoj potčinjene milicije SDS-a u gradu Sarajevu nisu više mogle koristiti svoju osnovnu prednost u vidu velikog broja tenkova i oklopih transportera kako bi dublje prodrla u grad i zauzeli ga.

General Milutin Kukanjac je nakon te akcije naredio svim oklopno mehanizovanim Jedinicama 2. vojne oblasti da ne smiju više ulaziti u grad Sarajevo. To je bila ključna akcija za odbranu grada Sarajeva u agresiji 92. – 95. Iako je nakon toga uslijedila opsada Sarajeva koja trajala 1.425 dana tokom koje je agresor svoju nemoć da zauzme grad kompenzirao neselektivno artiljerijom vatrom po civilnim ciljevima u gradu kojom prilikom je stradalo 11.000 građana ovog grada od tog broja 1.600 djece

(Nedžad Ahatović)

Najnovije

Načelnik Sokoca priznao: Pozvan sam iz banke na razgovor i prošle sedmice je moj račun ugašen…

-Srpska demokratska stranka preživjela je mnoge krize u proteklom periodu pa će i ove najnovije udare o pitanju gašenja...