Da li je Dodik odustao od povlačenja saglasnosti o Oružanim snagama BiH?

Preporučujemo

Politička kriza u Bosni i Hercegovini se ne smiruje, uprkos posjetima i apelima brojnih međunarodnih zvaničnika. No, možda je to samo privid. Je li Milorad Dodik, član Predsjedništva BiH pod pritiskom odustao od plana za povlačenje saglasnosti o Oružanim snagama BiH. Takvu tvrdnju iznio je visoki predstavnik Christian Schmidt u razgovoru za britanski Guardian.

Ono što Schmidt ipak nije objasnio je ko je to Milorada Dodika uspio uvjeriti da odustane od svojih namjera u oblasti odbrane. Međutim, ono što je poznato je njegov nedavno održani sastanak sa predsjednikom Srbije, ali i nešto raniji s mađarskim i slovenačkim premijerom. Stiče se utisak da je, upravo, nakon ovih posjeta Dodik relaksirao svoje stavove, jer mu je, sada, prihvatljivo i smanjenje obima Oružanih snaga, a ne samo ukidanje.

- -

“Vidimo da je nakon mnogo razgovora, uključujući i one u susjedstvu, dobio poruku da niko neće prihvatiti put koji vodi povećanoj mogućnosti političkog i nadajmo se, ne i vojnog sukoba. Dodikova separatistička retorika i obećanja da će prekinuti pravni i porezni sistem vode zemlju u tešku krizu. Dodik je došao do tačke u kojoj se ne može vratiti nazad, a da ne izgubi obraz”, kazao je Schmidt.

Jer, stava je Schmidt, ako dođe do disolucije BiH, to će biti scenario koji će imati posljedice ne samo na BiH, nego i na čitavu regiju.

S druge strane, Dodik je, nakon sinoćnjih sastanaka, ponovio da Republika Srpska ne ugrožava mir, nego da poštuje teritorijalni integritet i Ustav BiH, ali da je isključiva protiv svakog oblika pravnog nasilja i miješanja stranaca u unutrašnje političke odnose.

A kako bi, donekle, ostao dosljedan ranijim najavama, najavio je 10. decembra posebnu sjednicu NSRS na kojoj će se, između ostalog, raspravljati i o stavljanju van snage zakona o zabrani raspolaganja imovinom koji je donio Paddy Ashdown, nekadašnji visoki predstavnik u BiH.

- -

“Naš prijedlog je da dva entiteta i Brčko distrikt sačine poseban ugovor o tome i priznaju vlasništvo nad imovinom koje se nalazi na njihovim teritorijama i da se taj ugovor potvrdi u Parlamentarnoj skupštini BiH i to bi moglo da bude rješenje. Međutim, kako sam vidio sinoć, gospodin Izetbegović ima neke ideje koje su, apsolutno, vanvremenske i nisu provodive”, rekao je Dodik.

Dodik nije komentarisao Schmidtove najave o povlačenju u oblasti odbrane, ali jesu predstavnici opozicije iz RS, navodeći, između ostalog, da SNSD već duži period sve više ponižava i omalovažava NSRS. Najžalosnije je, kažu, što je o skidanju tačke o Oružanim snagama sa posebne sjednice, javnost obaviještena, upravo od visokog predstavnika, kojeg SNSD, navodno, ne priznaje.

“Ja imam osjećaj da su se i Dodik i SNSD potpuno pogubili, d alutaju, udarajući se sami o sebe, po nekim njihovim političkim zidovima, bez ikakve adekvatne politike, strategije i vizije koja, evo nekoliko mjeseci, najveću štetu nanosi, upravo, RS”, naveo je Branislav Borenović, predsjednik PDP-a.

Podsjećamo, posljednjih je dana primijetan pritisak inostranih diplomata na političke predstavnike u BiH. Najviše se, izgleda, razgovaralo sa evropskim komesarom za proširenje, budući da se, za jedan dan, Dodik s njim sastao čak tri puta. A onda je uslijedila i radna večera sa Draganom Čovićem i Bakirom Izetbegovićem.

“Ti sastanci su manje-više u funkciji toga da se zajedno sjedne. Da evo Milorad Dodik sjedne sa mnom i sa Čovićem, da se u izvjesnoj mjeri relaksira sama atmosfera kako bi se omogućili eventualno neki pomaci”, istakao je Izetbegović

Varhelyi je, s druge strane, poslao i više nego jasnu poruku: “BiH će ostati bez značajne finansijske pomoći ako se blokada državnih institucija nastavi”, piše N1.

 

 

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...