Šef Misije OSCE-a ambasador Berton za Index: Apelujemo na vlast RS da priznaju bosanski jezik

Preporučujemo

Bosanski jezik je možda međunarodno priznat, ali ne i u Republici Srpskoj. U ovom bh. entitetu bošnjačka djeca izučavaju “jezik bošnjačkog naroda”, umjesto bosanskog jezika. Roditelji i djeca Osnovne škole “Sveti Savo” u Zvorniku mjesecima upozoravaju na ovaj problem i zahtjevaju da se u knjižice upisuje bosanski jezik, što nadležni u školi odbijaju, ali i samo resorno ministarstvo. Čak ni ovosedmični štrajk glađu nije izazvao efekat kod političke vlasti ni međunarodnih institucija.

Štrajk je završen u srijedu navečer, oko ponoći, kada je u školu došao gradonačelnik Zvornika sa direktorom ove škole i obećao skoro rješenje problema. Obećano je i slanje dopisa resornom ministarstvu – Ministarstvu kulture i prosvjete RS, kako bi riješili u najkraćem mogućem roku ovaj problem. Iz ovog ministarstva je stigla reakcija, ali suprotna.

- -

Navode kako su netačne informacije pojedinih medija da je i predstavnik ministarstva razgovarao sa roditeljima te dodaju da “Ministarstvo prosvjete i kulture poštuje Ustav RS-a i zakone kojima je uređena oblast obrazovanja i ne umanjuje ni jednom narodu pravo na jezik”. Pozvali su se i na odluku Ustava Bosne i Hercegovine, “koji je rješavajući zahtjev za ocjenu ustavnosti prve rečenice člana 7. stav 1. Ustava Republike Srpske u dijelu koji glasi – jezik bošnjačkog naroda – utvrdio da je ta odrednica u skladu s Ustavom BiH”. 

Djeca i roditelji su otišla kući, uvjerena da je ovo pitanje riješeno, ali se čini da se kraj ne nazire ubrzo.

Pitali smo i šefa Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini ambasadora Brucea G. Bertona o tome kako međunarodna zajednica vidi i planira riješiti ovaj problem.

“Od trenutka kada se ovo pitanje prvi put pojavilo u Republici Srpskoj, Misija OSCE-a u Bosni i Hercegovini upozorava da je ovdje riječ o diskriminaciji. Naš stav je jasan od samog početka: jezik bošnjačkog naroda je bosanski jezik. Ustavni sud BiH je to potvrdio navodeći da konstitutivni narodi imaju pravo da nazovu svoj jezik onako kako to žele”, odgovorio nam je Berton.

- -

Objasnio je da “Misija OSCE apeluje  na vlasti Republike Srpske da riješe ovo pitanje što je prije moguće tako što će priznati bosanski jezik, kao što su to vlasti činile i prije”. Podsjetio je i roditelje da primarni značaj u donošenju odluka mora biti interes djeteta te da se prava trebaju potražiti pravnim putem.

“Diskriminacija u sistemu obrazovanja postoji i u Federaciji BiH i u Republici Srpskoj i šteti najvrijednijem resursu ove zemlje – mladima. Također, predstavlja kršenje međunarodnih standarda i predstavlja dugoročni rizik za sigurnost i stabilnost BiH. Od ključne je važnosti da se sve obrazovne vlasti aktivnije i bez odlaganja angažuju na otklanjanju svih oblika diskriminacije, segregacije, asimilacije i politizacije u obrazovanju u BiH”, zaključio je ambasador Berton.

A da li će vlasti RS-a i dalje kao primarni cilj imati političku igru i shvatanje odluka Ustavnog suda BiH, a ne interes najranjivije populacije, saznat ćemo u narednom periodu.

(Ines Sandžaktarević)

Najnovije

Dodik prkosi: Ovo je Republika Srpska, pokazat ćemo mi Schmidtu kako se privodi

U toku je press konferencija Milorada Dodiku u Istočnom Sarajevu, nakon sastanka koji je večeras održao sa načelnicima općina...