Novaliću, nije bh. imovina UZP-ovska ostavština  

Preporučujemo

Piše: Muharem CERO 

Bh.imovina izvan zemlje je u zoni sumraka, i to je već sasvima znano.  U medijskom mraku, ali nažalost, i uz šutnju odgovornih događa se izvršenje na imovini Željeznica FBiH zbog kumuliranog i navodnog duga Končaru, privrednom subjektu iz Hrvatske.

- -

Izvršenje podrazumijeva da su stvorene novčane obaveze koje dužnik nije spreman mirnim putem namiriti. Tim dugovima prethodi presuda, pravomoćna i konačna, a potom se pokreće sam postupak namirenja.

Zbunjujuće je da Končar svoja potraživanja ne ostvaruje na računu dužnika nego se opredjeljuje za imovinsko namirivanje na bh. imovini u Hrvatskoj.

Po šturim informacijama iz hrvatskih medija radi se o dugu od preko 22 miliona KM, gdje se ne može jasno razaznati koji iznos se odnosi na glavnicu a koji na kaznenu kamatu.

Upravo ta kamata koja je vjerovatno višestruko veća od same glavnice jeste prostor u kome se regionalni mešetari i domaće barabe najbolje snalaze.

- -

Imovina Željeznica FBiH je u dužem nizu predmeta, upravo ovakvih, dobro osmišljenih pljačkaških djelovanja nestajala.

Tako je na najatraktivnijim lokacijama u Dubrovniku, nestala cjelokupna željeznička stanica u vlasništvu Željeznica BiH. Sve se to događalo nakon ratnih djelovanja a prije ratifikacije Međunarodnog sproazuma o sukcesiji. Upravo na tom prostoru danas u Dubrovniku egzistiraju tajkunski hoteli, vrijedni stotine miliona KM.

U priču o ovoj imovini su uvezane strukture iz Republike Srpske (Željeznice Doboj) i federalni moćnici. Indikativno je to što  nisu bile uključene pravobranilačke strukture BiH, nego probrane i odane advokatske kancelarije u Hrvatskoj.

Da se radi o grijehu struktura jasno je, no nije jasno i prihvatljivo da Novalićeva Vlada i resorni ministar prometa i komunikacija, nisu reagovali.

Kako će se raditi o subjektivnoj procjeni vrijednosti nekretnina Željeznice ( a koja će biti sasvim izvjesno dobrano potcijenjena) to je za pretpostaviti da će ovom presudom ( a što je moguće) biti obuhvaćena i druga imovina u Hrvatskoj istog vlasnika, Vlade F BiH.

Možda baš u ovakvim dogovorenim dilovima treba tražiti odgonetku o navodnoj nemogućnosti sačinjavanja međunarodnog bilateralnog sproazuma Hrvatske i BiH o imovinsko- pravnim odnosima.

Zbunjujuće je da je još uvijek na snazi u Hrvatskoj Tuđmanova odluka o nemogućnosti ulaska u posjed vlasnika bh. imovine, a da se evo gle čuda ona ne primjenjuje kada su u pitanju, novi domicilni hrvatski vlasnici.

Tako se stvara novi uzus „ legalne pljačke bh. imovine“.

Najnovije

Mostar danas srušio temperaturni rekord 2025. godine za ovaj dio Evrope

Ulice Mostara danas su se ispraznile nakon što je temperatura zraka premašila 40 stepeni celzijusa, po čemu je grad...