Ministarstvo sigurnosti BiH traži vještačenje: Sumnjivo porijeklo materije koja je navodno nađena u krugu TE Gacko

Preporučujemo

Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegovine energično odbacuje navode MUP-a RS, a koji su objavili pojedini mediji, da je prilikom spaljivanja oduzete opojne droge u Termoelektrani Gacko prošle sedmice, na bilo koji način moglo desiti da dio droge ne bude uništen.

Komisija za uništavanje opojnih droga Savjeta ministara BiH ovaj proces vodi u skladu sa najvišim standardima i vrlo strogim procedurama, gdje se cjelokupan proces dokumentuje, te provodi pod stalnim nadzorom pripadnika Državne agencije za istrage i zaštitu, gdje SIPA vrši prevoz i osigurava oduzetu opojnu drogu od mjesta skladištenja do mjesta uništavanja, te osigurava i samo mjesto uništavanja.

- -

“Proces podrazumjeva da se droga prilikom izuzimanja iz prostorija sudova i policije, prethodno vještači, mjere količine i pakuje u specijalne vreće. Transport se vrši u vozilima SIPA-e, koja su također zapečaćena, prevozi do samog mjesta za uništavanje te uz obimnu i detaljnu fotodokumentaciju, koja je urađena i u ovom slučaju, vrši spaljivanje u prisustvu članova komisije i policije”, navode iz Ministarstva sigurnosti BiH.

Zbog toga, navode iz Ministarstva, isključuju bilo kakvu mogućnost da pronađena supstanca u krugu termoelektrane Gacko, može biti droga koja je namjenjena za uništavanje i izražavamo sumnju u porjeklo te materije.

“Između ostalog, prilikom transporta, vozila i droga nikada nisu bila u blizini prostorija gdje je sumnjiva supstanca navodno nađena. Stoga, pozivamo nadležno tužilaštvo u Trebinju da pronađenu sumnjivu materiju dostave na vještačenje Centru za forenzička ispitivanja i vještačenja Federalne uprave policije, koji su pružali podršku u cjelokupnom procesu, kako bi utvrdili da li se radi u istoj supstanci i time otklonili svaku sumnju u porijeklo ove materije”, poručuju iz MSB BiH.

Ovo je, navode, potrebno iz razloga jer se količine pronađene materije, koje je danas saopćio MUP-a RS, ne podudaraju ni sa jednom evidentiranom količinom/pakovanjem droge koja je vještačena prije uništavanja.

- -

“U namjeri da medijski kompromituju Ministarstvo sigurnosti BiH navodnim pronalaskom droge namjenjene za uništavanje u TE Gacko, iz Policijske uprave Trebinje MUP-a RS zapetljali su se u vlastitom pokušaju montaže slučaja. Osim navođenja količina droge koja uopšte ne postoji u evidencijama jer količine takve gramaže nikada nisu pripremane za uništavanje, iz MUP-a RS su pogriješili i datum uništavanja droge. Kako su naveli u izjavama za medije, prema njihovim saznanjima droga je uništavana 27. jula u jutarnjim satima iako se to ustvari dešavalo 26. jula oko podne, o čemu su svi mediji obavješteni istog dana. Šta je neko radio 27. jula u jutarnjim satima u TE Gacko, možemo samo da pretpostavimo, a nadamo se da će se to otkriti i daljom istragom i nezavisnim vještačenjima navodno pronađenih sumnjivih supstanci”, navedeno je na stranici Ministarstva sigurnosti BiH.

Najnovije

Širom Kantona Sarajevo obustave saobraćaja zbog prijevoza posmrtnih ostataka mještana Tihovića

Ministarstvo saobraćaja Kantona Sarajevo dalo je saglasnost Udruženju "Tihovići" iz Vogošće za privremenu izmjenu režima saobraćaja na lokacijama planiranog...