Barbarski čin: Na današnji dan zapaljena je Vijećnica

Preporučujemo

Prije 27 godina, u noći s 25. na 26. august zapaljena je sarajevska Vijećnica, jedan od najznačajnijih arhitektonskih, kulturnih i civilizacijskih monumenata Europe.

- -

U roku od samo nekoliko sati, ispaljivanjem zapaljivih projektila s agresorskih položaja, izgorjelo je oko 80% knjižnog fonda i dokumenata Nacionalne i sveučilišne knjižnice BiH koji svjedoče o povijesti BiH, te zgrada u cjelini, od podova do kupole i krovne konstrukcije.

Paljenje i uništavanje Vijećnice je barbarski čin koji je proveden pod opsadom grada koja je trajala preko 1.400 dana. Pri tome je ubijeno oko 11.000 građana, od toga oko 1.500 djece.

Vijećnica je odolijevala vremenu, preživjela jedan Balkanski i dva svjetska rata. Njena gradnja je započela davne 1892. godine, a završena 1894. Obnova Vijećnice je počela 1996., stotinu godina nakon njenog otvaranja i rađena je po projektu projektanata Smaje Mulaomerovića i Ferhada Mulabegovića, koji su za to svoje djelo prošle godine dobili Šestoaprilsku nagradu Grada Sarajeva.

Obnova se odvijala  u četiri faze. Prve dvije su zaštitile objekt od daljnjeg propadanja i statički ga stabilizirale horizontalno i vertikalno. Treća faza je obuhvatila grube građevinske radove, unutarnje i vanjske, te rekonstrukciju i restauraciju fasade. Četvrta je obuhvatila unutarnje zanatske radove i rekonstrukciju enterijera, što je bio najzahtjevniji posao u cijeloj obnovi.

- -

Prvu fazu je financirala Vlada Republike Austrije, drugu fazu Europska unija, treću fazu Kraljevina Španjolske, Mađarska, te mnogobrojni donatori gradovi, veleposlanstva, knjižnice, udruge. Četvrta i najskuplja faza je financirana iz IPA fondova Europske unije.

Za sve ovo vrijeme  Grad Sarajevo, odnosno Gradska uprava je lider u pokretanju obnove Vijećnice i glavna domaća institucija preko koje se obnova odvijala.

Na Dan Europe i Dan pobjede nad fašizmom, 09. maja 2014. godine, Vijećnica, simbol Sarajeva i Bosne i Hercegovine, nakon 18 godina obnove, ponovo je otvorena. Tisuće turista i građana imalo je i ima priliku vidjeti jedinstvenu ljepotu ovog objekta.

Najnovije

Nije kriv Ramo Isak već Elmedin Konaković

  Za Patriju piše: Amra Vrabac To što mašete glavom je vaš stav, obratio se ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković...