Crno na bijelo: Revizori objavili izvještaj o nastavku uništavanja Binasa!

Preporučujemo

Federalni revizori su u najnovijem izvještaju o finansijskoj reviziji za „Binas“ Bugojno, preduzeće koje je u 51-postotnom vlasništvu Federacije BiH, otkrili ogroman broj malverzacija i nezakonitosti koji, sada potpuno zvanično, ilustruju obim uništenja firme iz namjenske industrije.

Revizori su za „Binas“ ponovo dali negativnu ocjenu, a to čak peta zaredom, što dovoljno govori o tome je federalna vlast zajedno sa upravom praktično zadržala intenciju da se ova nekada perspektivna firma u potpunosti uništi.

- -

Tako se, između ostalog, navodi da „Binas“ nije uplaćivao obaveze po osnovu plaća, poreza i doprinosa na plaće koje na 31. 12. 2021. godine iznose 17.524.218 KM, od čega se na obaveze iz 2021. godine odnosi 5.344.068 KM, što nije u skladu s odredbama Zakona o doprinosima i Zakona o porezu na dohodak.

-Društvo u 2021. godini nije izmirivalo svoje obaveze po osnovu plaća i doprinosa zbog čega je ukupna obaveza po ovom osnovu na 31. 12. 2021. godine uvećana za iznos od 3.222.133 KM u odnosu na prethodnu godinu. Od obračunatih plaća za 12 mjeseci, Društvo je isplatilo neto obavezu plaća radnicima samo za šest mjeseci, bez uplate pripadajućih doprinosa na isplaćene plaće. Navedeno nije u skladu sa članom 11. Zakona o doprinosima i članom 23. Pravilnika o načinu obračunavanja i uplate doprinosa – kaže se u izvještaju.

Istaknuli su i da Binas nije preispitao ostatak vrijednosti i korisni vijek upotrebe imovine barem jednom u skladu sa MRS-om 16 – Nekretnine, postrojenja i oprema.

– Navedeno ima značajnost jer Društvo raspolaže nekretninama značajne vrijednosti koje su davno izgrađene i opremom koja je davno nabavljena, a na kojima su potrebna redovna značajna ulaganja s ciljem održavanja korisnog vijeka upotrebe. Izvršenom revizijom na terenu konstatovali smo da se veći dio nekretnina Društva nalazi u stanju devastacije,sa vidljivim oštećenjima, i postavlja se pitanje njihove stvarne vrijednosti i mogućnosti revitalizacije. Zbog toga smatramo da postoje indicije da je vrijednost stalnih sredstava kojima Društvo raspolaže značajno umanjena od knjigovodstvene vrijednosti. Budući da Društvo nije izvršilo procjenu vrijednosti imovine kojom raspolaže, ne možemo potvrditi da je knjigovodstvena vrijednost stalnih sredstava u iznosu od 17.654.526 KM realna, te se ona može razlikovati od one koja bi se utvrdila prema zahtjevima Zakona i Standarda, a to može imati posljedicu i da su stalna sredstva i finansijski rezultat za 2021. godinu precijenjeni.

- -

O tome kako se posluje svjedoče i sljedeći frapantni nalazi federalnih revizora:

– Ne postoji cjenovnik gotovih proizvoda, već se cijena utvrđuje prilikom sklapanja ugovora sa kupcima. Također nisu prezentovani radni nalozi u proizvodnji za iskazane zalihe gotovih proizvoda. Artikli na zalihama gotovih proizvoda vode se isključivo po trošku materijala bez uključenih troškova direktnog rada, amortizacije, režijskih troškova i sl. Također, nisu nam prezentovani normativi i sastavnice za proizvodnju, izdatnice, radni nalozi i otpremnice. Zbog toga nismo bili u mogućnosti utvrditi tačnost iskazanih stanja i da li su troškovi konverzije zaliha uvršteni u njihovu cijenu koštanja. Navedeno nije u skladu sa zahtjevima MRS-a 2 – Zalihe jer Društvo nema knjigovodstvene, a ni stvarne pokazatelje o proizvodnji i o cijeni koštanja proizvedenih gotovih proizvoda, zbog čega nije moguće utvrditi efekte razlike između prodajne cijene i cijene koštanja.

Također, revizori nisu stekli razumno uvjerenje na šta se odnose određeni iznosi iz razloga što ne postoji dokumentacija. Tako nisu mogli potvrditi iskazana stanja u ukupnom iznosu od 2.240.290 KM jer ne znaju na šta se odnose i da li iskazana stanja zaista i postoje.

Ono što šokira je i to, kako su revizori naveli, da ne postoje pouzdani podaci o iznosu izvršenih plaćanja iz Budžeta FBiH za finansijsku konsolidaciju, te da Skupština nije razmatrala niti donijela Odluku o povećanju kapitala u korist Federacije FBiH za dio obaveza koje su predmet konsolidacije. Zbog navedenog ne možemo potvrditi iskazani kapital Društva najmanje za iznos od 4.584.229 KM.

Društvo je za 2021. godinu iskazalo gubitak u poslovanju u iznosu od 6.030.929 KM. Akumulirani gubitak prethodnih godina iskazan je u iznosu od 12.156.073 KM, što zajedno sa iskazanim gubitkom izvještajne godine premašuje ukupan kapital Društva za 7.126.251 KM.

 

Najnovije

UO BHRT: Poslovodni odbor RTVFBiH odbija sve zakonske prijedloge, tražimo hitno rješenje od Vlade FBiH

Upravni odbor Radiotelevizije Bosne i Hercegovine (BHRT) na današnjoj sjednici razmatrao je neriješene probleme oko raspodjele RTV takse koja...