Dodik s advokatima sutra ipak pred Sudom BiH

Preporučujemo

Predsjednik bosanshohercegovačkog entiteta Republika Srpska (RS) Milorad Dodik sutra će se odazvati pozivu Suda BiH i sa pravnim timom prisustvovati glavnom pretresu, potvrdio je njegov advokat Goran Bubić.

Bubić je za RTRS rekao da se Sud još nije oglasio o jučerašnjem zahtjevu odbrane da sudski postupak protiv Dodika i v.d. direktora Službenog glasnika RS-a Miloša Lukića bude premješten u banjalučki Osnovni sud.

- -

Osim advokata Bubića, glavnom pretresu prisustvovat će i članovi šireg tima za odbranu predsjednika RS-a, među kojima su advokati Goran Petronijević i Anto Nobilo.

Petronijević je u izjavi za Tanjug istakao da će nekoliko kolega iz Centra za obnovu međunarodnog prava također biti u sudnici “i javnosti objasniti regularnost ovog postupka”.

– To što oni Dodiku stavljaju na teret je jedna vrsta tolikog licemerja, to je kao tužiti patrijarha što nas je krstio. Tužiti Dodika zbog toga što je potpisao Ukaz o stupanju na snagu zakona ili izvršenju zakona koji je donijela Narodna skupština Republike Srpske kao predstavnički organ. On je imao obavezu da potpiše akt donesen u Parlamentu – kaže Petronijević.

Da Dodik nije postupio po odluci NSRS-a, kako kaže Petronijević, “to bi bilo kršenje Ustava i prijetila bi mu zatvorska kazna do 12 godina”.

- -

Ustvrdio je da “iza svega stoje napadi na Republiku Srpsku i njenu imovinu, a sve je uslijedilo nakon neslaganja sa odlukom da određena svojinska prava RS-a pređu i na Federaciju BiH”.

Naveo je kako je cilj ukloniti Dodika sa političke scene “jer iza osude, koju oni namjeravaju da donesu, stoji i zabrana političkog djelovanja”.

– To je borba ne za Milorada Dodika, nego za Republiku Srpsku – kazao je Petronijević.

Ponovio je ranije više puta izrečene tvrdnje predstavnika RS-a o “nelegalnom Schmidtu” i “montiranom političkom procesu protiv Dodika koji nema veze sa krivičnim pravom nego sa politikom poništavanja Republike Srpske i pravljena unitarne države Bosne”.

Tužilaštvo BiH podiglo je optužnicu protiv Dodika i Miloša Lukića, v.d. direktora Službenog glasnika RS-a, za nepoštovanje odluka visokog predstavnika u BiH Christiana Schmidta.

U opužnici se, između ostalog, navodi da su Dodik i Lukić krivično djelo počinili u periodu od 1. do 9. jula, svjesno, iako su znali da je visoki predstavnik donio odluku kojom se stavlja van snage Zakon o neprimjenjivanju odluka Ustavnog suda BiH koji je usvojila Narodna skupština RS-a.

Najnovije

Iran: Svijet ne smije zaboraviti da je Amerika izdala diplomatiju, branit ćemo se svim sredstvima

Ministarstvo vanjskih poslova Irana saopćilo je da su Sjedinjene Američke Države započele "opasan rat protiv Irana" napadima na njegove...