Inzko je uputio pismo rukovodstvu Skupštine entiteta RS i predsjednicima svih klubova u tom entitetskom zakonodavnom tijelu u kojem traži da se u roku od tri mjeseca oduzmu odlikovanja koja su dodijeljena ratnim zločincima.

- -

Takav ultimatum, kaže Dodik, najteže prolazi kod njegovog naroda posebno jer im je, kako je ocijenio, Inzko previše zla nanio, podsjećajući da je Republika Srpska napravila ozbiljan otklon od međunarodne zajednice.

– Da je rekao da treba izmijeniti nazive škola i objekata u Federaciji, to bi imalo drugu težinu. Ovako je to proizvod niskih strasti – smatra Dodik, najavljujući da neće pristati na nametanje bilo kakvih odluka od Ureda visokog predstavnika u BiH.

On je rekao da je Inzko pokazao mržnju prema cijelom narodu, kvalifikujući Srbe kao kolektivno odgovorne za zločine koji su se dešavali u tzv. odbrambeno-otadžbinskom ratu.

– Takvu jednu bezočnu laž da iznese može samo čovjek niskih strasti, kao što je Valentin Inzko, koji je zaradio ozbiljan novac vršeći tu dužnost. Imao je nesreću što je Republika Srpska napravila ozbiljan otklon od intervencija međunarodne zajednice i OHR-a – rekao je Dodik.

- -

Ukazao je na to da Inzko nije zatražio da se promijeni “naziv škole u Sarajevu koja nosi naziv po muslimanskom, bošnjačkom zločincu iz Drugog svjetskog rata”, ili nekih drugih javnih komunalnih objekata koji nose naziv po presuđenim osobama koje su počinile zločine u Drugom svjetskom ratu.

– Naravo, to nije uradio i on se usmjerava samo na jedan narod – konstatovao je Dodik, poručivši da kod srpskog naroda ultimatumi najteže prolaze.

Najavio je da će o Inzkovom zahtjevu biti razgovarano, ističući da se ovaj austrijski diplomata za sva vremena diskvalifikovao.

Valentin Inzko, visoki predstavnik u Bosni i Hercegovini, uputio je jučer pismo rukovodstvu Skupštine entiteta Republika Srpska naslovljeno na Nedeljka Čubrilovića, prvog čovjeka NSRS-a, u kojem traži da ovo entitetsko zakonodavno tijelo oduzme odlikovanja koja su dodijeljena ratnim zločincima.

– Obraćam Vam se da bih podstaknuo na poduzimanje napora u cilju ostvarivanja pomirenja u Bosni i Hercegovini kao osnove za održivi mir, stabilnost i prospreitet zemlje u korist svih njenih građana. Javno osuđivanje veličanja ratnih zločinaca predstavlja korak u tom procesu – započinje Inzko svoje pismo.

– Dana 24. oktobra 2016. godine, organizacioni odbor koji je uspostavljen u svrhu obilježavanja manifestacije 25. godina od postojanja i rada Narodne skupštine Republike Srpske dodijelio je posebne povelje i priznanja brojnim institucijama, organizacijama i pojedincima, a upravo ste ih Vi u svojstvu predsjednika NSRS uručili (u prilogu dostavljam i zvaničnu pozivnicu NSRS-a za učešće u ovoj manifestaciji, od 21. oktobra 2016. godine).

Među nagrađenima bili su i svi bivši predsjednici Narodne skupštine i članovi Prvog Predsjedništva RS, uključujući Radovana Karadžića, Momčila Krajišnika i Biljane Plavšić, čiji su postupci tokom orižanog sukoba šokirali svijet i uzrokovali nezamislive ljudske patnje. Kao što vam je poznato, Karadžić, Krajišnik i Plavšić su osuđeni za ratne zločine od strane Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju (MKSJ)- stoji u pismu.