Dom naroda Parlamenta Bosne i Hercegovine održat će u srijedu sjednicu na kojoj bi se trebao razmatrati Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o akcizama u BiH. Sjednica je prvobitno bila zakazana za 24. mart, što je izazvalo negodovanje poslanika pojedinih Predstavničkog doma PSBiH, ali i građana koji se nalaze u teškoj situaciji zbog “divljanja cijena” na tržištu.
Prošle sedmice, 9.marta je Predstavnički dom PSBiH na prijedlog zastupnika SDP-a usvojio Prijedlog zakona o izmjenama zakona o akcizama u BiH, kojim se ukidaju akcize na naftne derivate u trajanju od šest mjeseci. Po isteku šest mjeseci, ostavljena je mogućnost Vijeću ministara BiH da svojom odlukom produži za tri mjeseca definisani iznos akcize.
Ovim zakonom definisani iznos akcize za naftne derivate na snazi je šest mjeseci, nakon čega se iznos akcize vraća kako je definisano Zakonom o akcizama u Bosni i Hercegovini.
Cijene goriva u posljednjih nekoliko dana dosežu svoje historijske maksimume. Na benzinskim pumpama širom Bosne i Hercegovine gorivo je premašilo cijenu od 3 KM. Pred samu najavu da bi se ovakav scenarij mogao desiti benzinske pumpe bile su zakrčene vozačima koji su punili svoje rezervoare.
Vlast koju su birali mnogi dovela nas je do toga da se danas suočavamo sa posljedicama njihovog nerada. Rastu cijene hrane, goriva, energenata, o oni koji sjede u foteljama nemaju mehanizma da građane zaštite. Jer, prezaduženi smo, sebi su dali velike plate, uzimaju otpremnine, voze skupa auta sve iz budžeta, a kada treba narodu, onda se sami moramo nositi sa udarima. Automobil imam 20 godina, a vjerujte da je došlo do toga da ga danima ne vozm, jer ko to danas ima viška novca da naspe pun rezervoar. Malo ko – kaže za Index.ba Hasib Husić.
Visoke cijene goriva potakle su rast transporta, što je utjecalo i na rast životnih namirnica. U odnosu na prije početka ruskog napada na Ukrajini, cijene nafte su veća za oko 30 do 40 posto, žitarica za oko 40 do 50 posto, dok su gas i struja poskupili tri puta.
Cijena barela na londonskom tržištu dosegnula je bila 139 dolara, a na američkom 130 dolara, što su bile njihove najviše razine od 2008. godine.
Barel nafte na londonskom tržištu pao je prošle sedmice za 4,8 posto, na 112,67 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 5,7 posto. Tržište se i ove sedmice umirlio, te su cijene nafte na međunarodnim tržištima jučer bile 108 dolara. Na londonskom je tržištu cijena barela nakon podneva bila niža 4.62 dolara u odnosu na prethodno zatvaranje i iznosila je 108.05 dolara. Na američkom tržištu barelom se trgovalo po 5.45 dolara nižoj cijeni, od 103.88 dolara.