Finansirajući RTV Herceg Bosne SNSD plaća usluge HDZ-u: Zašto je RTV Herceg Bosna važnija od drugih privatnih medija?

Preporučujemo

Ministarstvo komunikacija i transporta BiH predložilo je da se RTV Herceg Bosne uplati više od milion i po maraka po osnovu podsticaja razvoju sektora elektronskih medija. Sporno je da Ministarstvo predlaže da ova sredstva dodijele, osim javnim emiterima, i televiziji koja to nije – RTV Herceg Bosna.

Cilj dodjele sredstava ustvari treba biti podrška i unapređenje rada elektronskih medija. Međutim, za javne emitere postoji jasna zakonska obaveza, ali televizija Herceg Bosne ne spada u taj segment.

- -

– Ključni problem je što sve televizije i svi mediji u BiH izdvajaju novac kako bi za godišnje dozvole finansirali određene projekte RAK-a. Iz tog novca se izdvaja i ova pomoć javnim emiterima i televiziji Herceg Bosne, i to nije u redu, ističe direktor O kanala Almir Šećkanović.

Ministarstvo komunikacija nije odgovorilo na upit O kanala po čemu je televizija Herceg Bosne privilegovana. Zastupnici državnog Parlamenta sa kojima su novinari O kanala razgovarali tvrde da je to politički motivisano, ali i nepravedno.

– To znači da SNSD na ovaj način plaća usluge HDZ-u. Naravno, to rade javnim novcem. Što se tiče pomoći bilo kome, ili će vrijediti ista pravila za sve ili pravila nema, navodi Saša Magazinović, zastupnik SDP-a u Parlamentu BiH.

Rukovodstvo ove televizije u nekoliko navrata je naglašavalo da je RTV Herceg Bosne javna institucija. 22 osnivača, među kojima su lokalne zajednice i kantoni, sa većinskih hrvatskim stanovništvom. Prema Zakonu o Javnom RTV sistemu BiH, Bosna i Hercegovina ima tri javna emitera (BHRT, RTRS i RTV FBIH) koja se finansiraju od RTV naplate.

- -

Adil Osmanović, zastupnik SDA u Državnom parlamentu, ističe da je privilegovanje RTV Herceg Bosne protuzakonito.

– Na takav način bi svaka druga nezavisna komercijalna televizija polagala puno pravo da se obrati Vijeću ministara i dobije iznos, veći ili manji, kazao je.

Podsjećamo i na ugovor između Radiotelevizije Herceg Bosne i Elektroprivrede HZHB. Jedna marka donacije za ovu televiziju. Sada i novac iz državnog budžeta.

Direktori privatnih televizija smatraju da sredstva od podsticaja ne bi trebala ići ni javnim emiterima, jer budžet RAK-a pune privatni mediji. Podijeliti podjednako svim medijima ili nikome.

– Predlažem Ministarstvu da zbog pandemijskih godina i okolnosti, proširi na sve medije, da tih nekoliko miliona podijeli na medije. Izdvajati samo RTV Herceg Bosne kao medij koji uz javne servise dobija pomoć, nije u redu. To je poruka da je ona važnija od drugih ili da je ona neki ili nečiji projekat, dodaje Almir Šećkanović.

U Bosni i Hercegovini djeluju tri javna servisa koja dio novca dobijaju i od Ministarstva komunikacija i prometa. Odluku o dodjeli sredstava mora donijeti Vijeće ministara.

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...