Francuska: Na protestima protiv rasizma i policijskog nasilja privedeno 26 osoba

Preporučujemo

Više hiljada ljudi u Parizu i još nekoliko gradova u Francuskoj izašli su na ulice kako bi demonstrirali protiv rasizma i policijskog nasilja. Na protestima u glavnom gradu privedeno je 26 osoba.

Uprkos zabrani okupljanja na koje je pozvao ”Kolektiv pravde za Adamu“, demonstranti su se okupili na trgu Republique u Parizu i demonstrirali protiv rasizma i policijskog nasilja.

- -

Na protestima je tražena pravda za 24-godišnjeg Afroamerikanca Adamu Traorea, koji je stradao u policijskom vozilu tokom protesta 2016. Demonstranti su isticali transparente s porukama “Pravda za Adamu“, ”Policija ubica“, “Ne policijskom nasilju”, “Ako nema pravde, nema ni mira i tome slično“.

Adamina sestra Assa Traore tokom protesta je kazala kako osuđuju nasilje kojem je podvrgnut njen brat.

”Moj brat je kao i George Floyd kazao ‘ne mogu da dišem“, podsjetila je Traore.

Policija nije dozvoljavala demonstrantima da napuste trg Republique niti šetnju prema trgu Opera.

- -

Tokom protesta je došlo i do kratkotrajnog sukoba. Policija je koristila suzavac, a demonstranti su vandalizirali jedan objekat.

Policija je one koji su se namjeravali pridružiti se protestima pozvala da se udalje.

Policijska uprava u Parizu saopćila je kako je na demonstracijama u tom gradu privedeno 26 osoba.

Vjeruje se da je demonstracijama u Parizu prisustvovalo oko 15.000 ljudi, a i na protestima u Lyonu došlo je do sukoba policije i demonstranata.

Protesti su održani i u Marseilleu te Grenobleu, a poduzete su visoke mjere sigurnosti.

Izvještaj koji je zatražila porodica Adame Traorea, a koji je nedavno objavljen, pokazuje kako se mladić ugušio.

Traore je preminuo 19. jula 2016. godine u policijskom vozilu tokom prebacivanja do policijske stanice, jer je tokom identifikacijske kontrole došlo do napetosti.

Prve izjave nakon ovog slučaja upućivale su da je Adami pozlilo i da ga je preuzela ekipa hitne pomoći. Kasnije se ispostavilo da je mladić preminuo u policijskom vozilu prije ljekarske intervencije.

Nikakva istraga unutar snaga sigurnosti nije pokrenuta u vezi s ovim slučajem, niti je pravosudni postupak dao rezulate.

Nakon njegove smrti organizirano je nekoiko protesta, a na njima su privedeni mnogi članovi mladićeve porodice.

Izjave predstavnika pravosuđa da postoji mogućnost kako Traore nije preminuo usljed policijskog nasilja nego zbog srčanog udara uzrokovanog infekcijom.

Izvor: Anadolija/Index.ba

Najnovije

Uredba Vlade FBiH o pomoći radnicima u iznosu do 2.520 KM: Privatnici bili “škrti”, mjera bi mogla biti produžena

Prošlo je skoro pet mjeseci od donošenja Uredbe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine kojom se omogućava poslodavcima da izvrše...