Human Right Watch: U BiH se i dalje ne poštuju prava žena, manjina i novinara

Preporučujemo

Human Right Watch u svom izvještaju navodi kako je BiH podnijela aplikaciju za Europsku uniju 2016. godine, ali da napredak u pogledu ljudskih prava i dalje stangira.

Tako se navodi kako vlasti u BiH nisu uspjele zaustaviti političku diskriminaciju Jevreja, Roma i drugih manjina.

- -

Manji napredak se mogao primjetiti u pogledu rješavanja ratnih zločina na sudovima.

LGBT populacija se i dalje, kako tvrde, suočava sa govorom mržnje, a od oktobra 2016. godine zabilježeno je 12 slučaja narušavanja ljudskih prava. Također, spomenuto je i šest napada na novinare, a izdvajaju se napadi na Borku Rudić i hrvatskog novinara Petra Panjkota u Banja Luci. U prvih devet mjeseci, zabilježeno je 40 slučaja nasilja na medijsko izražavanje i slobodu.

Poseban problem u ovom sektoru predstavljaju online prijetnje za novinare, ali posebno žene koje se bave ovim poslom.

Rašireno je i nasilje nad ženama, što je posebno istaknuto u izvještaju, a u prilog tome ne idu neefektivne i nedovoljne socijalne usluge, kao i neadekvatan odgovor policije.

- -

HRW spominje i teške uslovima u bh. zatvorima.

Kao poseban neuspjeh vlasti izdvaja se neizmjenjen Ustav BiH koji omogućava da i dalje samo tri naroda se mogu kandidovati za članove Predsjedništva BiH (Bošnjaci, Hrvati i Srbi), dok predstavnici manjina još nikada nisu dobili priliku.

Ova organizacija zaključuje izvještaj da se mnogo toga nije promijenilo u ovoj zemlji, a  najveći neuspjesi su neizmjena Ustava BiH, te nezaštićene zajednice LBGT, novinara i posebno žena.

(Ines Sandžaktarević)

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...