Iz Eko Akcije poručili: Solaku je lakše krasti na sitnicama, nego na kupovini protupožarnih aviona

Preporučujemo

U Bosni i Hercegovini aktivni su požari na više različitih lokacija. Za nepostojanje helikoptera za gašenje požara, sarajevsko Udruženje Eko Akcija okrivilo je Fahrudina Solaka, suspendovanog direktora FUCZ, ali i sve one koji su omogućili njegov rad i ponašanje. 

Iz Udruženja Eko Akcija su ukazali na više sumnjivih nabavki, kao i to da su sredstva za nabavku osigurana u budžetu civilne zaštite 2013. godine, no dolaskom Fahrudina Solaka na čelo uprave, vraćena su Vladi Federacije, jer je on bio protiv letjelice.

- -

Status koji je postavljen na Facebooku prenosimo u cjelosti:

– ZAŠTO FEDERACIJA NEMA LETJELICE ZA GAŠENJE POŽARA

Glavni krivac je Fahrudin Solak, suspendovani direktor FUCZ, i oni koji su omogućili takvo ponašanje.

“Još 2011. godine tim stručnjaka napravio je strategiju gašenja požara otvorenih prostora i Vlada Federacije je usvojila tu strategiju. Godinu dana kasnije Federalni parlament je zadužio Vladu da krene u nabavku letjelica, kupi AirTractore koji nose tri tone vode, tri takve letjelice. Vlada Federacije je 2013. godine donijela odluku o nabavci. Sredstva su osigurana u budžetu civilne zaštite, no dolaskom Fahrudina Solaka na čelo uprave, vraćena su Vladi Federacije. Iskrsnulo je nešto ‘bitnije’, znate kako se mora čuvati socijalni mir. On je bio protiv letjelica. Navodio je da se ne mogu puniti kod nas, iako je Aerodrom Mostar već tada napravio pristanište za ove avione sa određenim brojem hidranata. Ti avioni posjeduju i amfibije i mogli su se puniti i na jezeru, no nisu bile dovoljno dobre za novo rukovodstvo Civilne zaštite i zato danas zavisimo od susjeda”

- -

Opširnije

Požari u BiH: AirTractori trebali poletjeti još 2011. godine

Lakše je krasti na sitnicama, nego na kupovini protupožarnih aviona

“KUPOVANA PRECIJENJENA OPREMA, PLAĆENI TELEVIZIJSKI INTERVJUI

Solak je na mjesto direktora imenovan prije velikih poplava 2014. godine. A, upravo nakon poplava, uslijedila je prava ekspanzija nabavke opreme koja se pravdala upravo iskustvima djelovanja tokom te nepogode. Vratimo se malo unazad i podsjetimo se nekih nabavki.

Kako smo prije nekoliko godina pisali, FUCZ raspolaže milionima maraka godišnje, a iznos se svake godine povećava. Kada je riječ o nabavkama, a kako tvrde naši izvori, nerijetko se mnoga oprema preplaćivala. Potvrdili su to i federalni revizori koji su u svom izvještaju o poslovanju FUCZ-a naveli da je tokom velikih poplava 2014. godine kupovana nekvalitetna, a precijenjena oprema. Pregovaračkim postupcima bez obavještenja potrošeno je više od 900 hiljada KM.

Za revizore je sporna i nabavka vozila Nissan Qashqai, kupljenog za potrebe direktora. Vozilo je prema revizorskom izvještaju nabavljeno nezakonito, jer je ugovor sa ponuđačem sklopljen 15 dana prije isteka roka. Pri tome je plaćen iz donatorskih sredstava za deminiranje, koja ne mogu biti korištena za nabavku voznog parka direktora.

Revizori su naveli i da su cijene pojedinih artikala znatno visoke – kačket 20 KM, polo majica 60 KM, majica okrugli vrat 20 KM, par čarapa 25 KM…

Dalje, naši izvori su nam govorili kako se lampe koje su plaćane po 70, putem interneta prodaju za manje od četiri marke. Hovercraft (vozilo koje se kreće lebdeći iznad tla ili vode na zračnom jastuku) vrijedan 110 hiljada maraka, nabavljen je iz sredstava posebne naknade za zaštitu od prirodnih i drugih nesreća u 2014. godini. Kako je u ovdašnjim uslovima mogućnost njegove upotrebe ograničena, vozilo je, tvrde naši izvori, nakon probne vožnje pokvario – Fahrudin Solak.

Jedan od brojnih članaka https://zurnal.info/novost/23025/fahrudin-solak-godinama-trosi-milione-na-sumnjive-nabavke-i-beskorisnu-opremu

Najnovije

Ostaje li BiH bez milijardu eura: Krišto kaže da se čeka RS

Vijeće ministara Bosne i Hercegovine će najkasnije do ponedjeljka Evropskoj komisiji uputiti plan reformi, dokument koji je preduvjet za...