Kojem Konakoviću vjerovati, kada je svako malo u sukobu sa samim sobom?

Preporučujemo

Na društvenim mrežama mogu se pročitati tvrdnje kako bi nas samopouzdanje predsjednika NiP-a Elmedina Konakovića koje prati, ili politička naivnost, ili neznanje, moglo koštati države. Teška je to kvalifikacija da bi se s njom na prvu mogli složiti, ali je isto tako na prvu ne treba odbaciti.

Kritike na Konakovićev stav i nastavak pregovora o Izbornom zakonu BiH stižu čak iz Amerike, odakle je i bh. dopisnik iz Ujedinjenih nacija Erol Avdović upozoravao na poteze lidera Naroda i pravde.

- -

Prihvatanjem da bude medijator koji će živim održati propale pregovore o Izbornom zakonu, a kako sam kaže da ne bi bježao ni od vođenja procesa, Konaković je samog sebe istakao ovakvoj vrsti kritike. Njoj svakako ide u prilog nastavak secesionističke politike predsjednika SNSD –a Milorada Dodika koja se manifestuje i kroz prihvatanje NSRS da razmatra osnivanje entitetskog VSTV -a. Nastavak razgovora o Izbornom zakonu dok traje napad na ustavni poredak BiH je samo amnestiranje secesionizma. Riječ je o pokušaju da se dio krivice za stanje u državi prebaci i na politike iz Sarajeva koje se opiru legalizaciji trećeg entiteta kroz neravnopravnu vrijednost glasa svih Hrvata, a posebno Bošnjaka u odnosu na Hrvate iz Hercegovine, piše Slobodna Bosna. 

Argument više za kritiku na svoj račun Konaković je dao kroz razgovor sa predsjednikom PDP -a Branislavom Borenovićem dajući mu za pravo da je Pokret za državu kao potencijalni treći blok – u funkciji Dodikovog režima. Bit će da s trojkama Konaković jedino ima problema tamo gdje ne vidi puno sebe i svoga NiP-a.

– Ovo je super definicija koju je Brane rekao – kazao je Konaković u dijaloškoj emisiji na Federalnoj televiziji.

- -

Imao je Konaković još eskapada u istoj emisiji. Kazao je kako bi bilo dobro da se pred parlamentom Republike Srpske za govornicom nađu političari iz Federacije BiH, poput premijera FBiH, kako bi se dogovarali za boljitak države, a samo nekoliko trenutaka kasnije kazao je nešto potpuno suprotno, komentirajući nepojavljivanje njegovog bivšeg stranačkog šefa Bakira Izetbegovića u NSRS-u na poziv predsjednika te institucije Nedeljka Čubrilovića.

U priči oko trećeg entiteta vidio je šansu da se nametne kao lider, u sarajevskoj trojci to jeste, dok u Pokretu za državu više ima SDP-a SDA i DF-a jer je NIP „mlad“ u RS-u. Ispada da je tamo gdje Konaković ne može biti uredu da se Bošnjaci i Hrvati majoriziraju.

Bilo bi dobro da se radi samo o sujeti jednog političkog lidera koji nije naučio da igra u kolu na čijem čelu ne može biti. Sujeta se da suzbiti argumentima. Problem je ako iza ovakve tvrdnje stoje ideološki stavovi jer onda se pomirenje ideologija kojim se hvale u Sarajevu samo svodi na dogovor o raspodjeli novca. Briga za državu je puno više od toga, a na tom polju Konakovićev NIP se teško oslobađa hipoteke da iz Sarajeva treba pomoći razbijanju BiH. Neprijateljima BiH svakako nije sporno da BiH bude od Marijin Dvora do Vijećnice.

Konaković je kako sam kaže prihvatio „vruć krompir“ u ruku prihvatanjem Čovićevog ultimatuma da će o Izbornom zakonu nastaviti razgovarati ako ga pozovu on ili predsjednik SBB-a Fahrudin Radončić. Učinjeno je i to u formatu koji problem opet svodi samo na odnos Bošnjaka i Hrvata s čim se ne slažu čak ni predstavnici NES-a koji su bili u Neumu. Time je ublažen udarac nožem u leđa od strane NIP-a SDP-u, DF-u i Našoj stranci koji su od starta tvrdili da nema smisla u tom formatu pregovarati. Stranke će preživjeti, ali ostaje problem budućnosti BiH koja opet krvari pod udarom nacionalista.

Upitna je Konakovićeva „briga“ za pluralizam kod Hrvata koji se navodno guši jer ne mogu birati svoje predstavnike. I on kao i Čović sve vrijeme zanemaruju činjenicu da je postojeći zakon omogućio HDZ-u potpunu kontrolu hrvatskog kluba u državnom i federalnom Domu naroda pa bi, svejsno ili ne, da im osigura više. Konaković problematizira mogućnost da građanski orijentirane stranke osvoje šest hrvatskih mandata u federalnom Domu naroda čime bi se smanjila mogućnost blokada HDZ-a. Razumljivo, tamo neće biti NIP-a jer ma koliko se šminkao građanskim bojama jasno je da se radi o desnoorijentiranoj stranci koja više nikada neće prevariti glasače ljevice.

– Konaković iz uloge medijatora pristaje biti „korisni igrač“ HDZ-a koji Hrvate iz Sarajeva smatra manje vrijednim – navodi autor jednog  komentara na društvenim mrežama.

Time Konaković, htio, ili ne, pokazuje samo deklarativno opredjeljenje za multietničnost Sarajeva. U konačnici njegovo viđenje BiH ne izlazi iz torovske podjele u kojoj su i konstitutivni narodi na „pogrešnoj“ teritoriji građani drugog reda.

Nastavak propalih neumskih pregovora dat će najbolji odgovor na pitanje je li sve to bilo dovoljno da separatisti  dovedu stvari do kraja.

Na koncu, postavlja se pitanje kojem Konakoviću vjerovati, kada je svako malo u sukobu sa samim sobom. Ovom danas ili onom od „jučer“ koji je znao izgovoriti i ove rečenice…

Najnovije

Pojas Gaze je postao mjesto ruševina, a uklanjanje krhotina potrajat će decenijama

Rat koji Izrael vodi u Gazi stvorio je 37 miliona tona krhotina, a u većini njih se nalaze neeksplodirane...