VIDEO Messi tragičar, islandski golman junak: Island iznenadio Gaučose

Prvo iznenađenje na 21. Svjetskom prvenstvu u Rusiji priredila je selekcija Islanda koja je u prvom susretu grupe D osvojila bod protiv viceprvaka svijeta – reprezentacije Argentine.

Gaučosi su poveli u 19. minuti, preko Aguera, koji se lijepo snašao u kaznenom prostoru Islanda i pogodio za 1:1. Slavlje navijača Argentine trajalo je samo četiri minute – budući da je Finnbogason iskoristio indolentnost odbrane tima iz Južne Amerike i nakon velike gužve u šesnaestercu pogodio za 1:1.

- -

Imao je Island do konca prvog dijela meča još prilika da čak u potpunosti preokrene susret, ali do promjene nije došlo. Ključni detalj meča desio se u 64. minuti. Meza je oboren u kaznenom prostoru Islanda, sudac Marciniak svira penal. Loptu je namjestio Messi – ali je njegov udarac zaustavio golman Islanda Halldorsson.

Imala je Argentina inicijativu do kraja meča – ali do pobjede nisu uspjeli doći. Argentina je čak 79 posto meča držala loptu u svom posjedu, dok je očigledna namjera tima sa krajnjeg sjevera Evrope bila da brane svoj gol – i u duelu sa favoritom grupe ostanu neporaženi. U toj namjeri su i uspjeli.

Primjera radi, Gaučosi su čak imali 27 šuteva na gol, sedam u okvir gola – od toga samo je jedan završio u mreži. Islanđani su imali dva udarca u okvir gola – sa 50 posto uspješnosti. Odbrana ISlanda kojom je komandovao Sigurdsson nije dozvoljavala igru kratkih pasova Argentine, niti ozbiljnije prodore koji bi mogli naškoditi njihovom golu.

Napad Argentine nije imao rješenje za vrlo staložene i smirene Islanđane, koji niti u jednom momentu nisu odustajali od svog cilja – a na kraju su dobro partiju krunisali bodom. U ovoj grupi, grupi D – sa početkom u 21:00 sat igra se susret Hrvatska Nigerija. Ranije je odigran meč Francuske i Australije iz grupe C – koji su dobili Trikolori sa 2:1, a na današnjem programu, trećeg dana Mundijala igra se još duel Perua i Danske, objavila je N1.

Paris Saint-Germain je prvak Francuske

Fudbaleri Lyona pobijedili su u uzbudljivoj utakmici 31. kola francuske Ligue 1 Monaco s 3:2, a usporedno s njima...