Njemački Ustavni sud ukinuo zabranu svih vjerskih okupljanja

Preporučujemo

Njemački ustavni suci odlučivali su o tužbi islamske zajednice Donje Saske, ali se odluka odnosi na sve vjerske zajednice

Vjerska okupljanja u vrijeme borbe protiv koronavirusa tema su u svim  europskim zemljama, pa je tako njemački Ustavni sud u srijedu poništio zabranu održavanja vjerskih obreda u njemačkim crkvama, džamijama, sinagogama i drugim vjerskim objektima, donesenu u sklopu mjera borbe protiv širenja novog koronavirusa.

Ustavni sud sa sjedištem u Karlsruheu, jedan od najuglednijih ustavnih sudova u svijetu, u ovom je slučaju odlučivao o tužbi islamske zajednice savezne pokrajine Donje Saske, ali riječ je o presedanskoj odluci koja se odnosi na sve njemačke vjerske zajednice i na cijelu Njemačku.

- -

U obrazloženju odluke objavljene na internetskim stranicama Ustavnog suda navodi se da zabrana održavanja vjerskih obreda predstavlja “teško kršenje vjerskih sloboda”, naročito u mjesecu ramazana, tim više što u ovom slučaju nije bilo moguće zatražiti iznimku od zabrane. Naime, njemački ustavni suci smatraju da su iznimke dopuštene ako je moguće pouzdano zajamčiti da neće doći do povećanog rizika širenja zaraze, navodeći pritom konkretne načine što ih i islamska zajednica navodi u svojoj tužbi, kao što je obavezna upotreba zaštitnih maski.

Zato je Ustavni sud dopustio iznimke kada je riječ o vjerskim okupljanjima u vrijeme restrikcija zbog koronavirusa, ali pod uslovom da su donesene preventivne mjere za sprečavanje širenja zaraze.

Zabrana održavanja vjerskih obreda u Njemačkoj stupila je na snagu sredinom marta i odluka se primjenjuje u većini saveznih pokrajina. Katolička crkva nedavno je kritikovala odluku savezne vlade kojom se produžava zabrana održavanja vjerskih skupova, pozivajući na dopuštenje održavanja misa uz poštivanje higijenskih mjera i održavanje fizičke distance. Katolička crkva u početku je prihvaćala zabranu smatrajući je smislenom, no kada je počelo ublažavanje mjera na drugim područjima javnog života nije mogla shvatiti zašto se ublažavanje mjera ne odnosi i na vjerska okupljanja.

Prije manje od mjesec dana i Ustavni je sud presudio kako je zabrana misa na Veliki petak opravdana jer zaštita zdravlja i života imaju prednost, iako je i tada upozorio da nakon isteka tadašnje zabrane treba uzeti u obzir nove okolnosti i ponovno preispitati donesene mjere u odnosu na željene ciljeve, da bi najnovijom odlukom Ustavni sud zauzeo stajalište da je potpuna zabrana vjerskih okupljanja u sadašnjim okolnostima neopravdana.

- -

Sredinom aprila Ustavni je sud u još jednoj zanimljivoj odluci presudio i da donesene restrikcije u borbi protiv koronavirusa ne opravdavaju zabranu svih protesta u zemlji, dopustivši manje proteste na kojima je moguće održavanje fizičke distance među učesnicima.

Prije nekoliko dana Njemačka je počela ublažavati restriktivne mjere, pa je tako dopušten rad trgovina manjih od 800 kvadratnih metara, ali crkve, džamije i sinagoge i dalje su zatvorene, a o njihovom ponovnom otvaranju bit će riječi na današnjem sastanku kancelarke Angele Merkel s čelnicima saveznih pokrajina o mjerama donesenim protiv novog koronavirusa. Oprezna kao i uvijek, kancelarka Merkel zabrinuta je zbog prebrzog otvaranja, upozoravajući na krhkost dosadašnjih rezultata u borbi protiv koronavirusa i mogućnost da se situacija, u slučaju prebrzog ukidanja restriktivnih mjera, naglo pogorša.

Izvor:Večernji.hr/Index.ba

Najnovije

Licemjerje Evrope nikada nije bilo jače: Švedska strahuje od nemira tokom Eurosonga, Izraelu sve dopušteno

  Početak Eurosonga očekuje nas za dva dana, takmičenje za pjesmu Eurovizije 2024. održat će se u Malmeu, gradu na...