Otvoreno pismo 38 nevladinih organizacija Dodiku: Djelujte u interesu građana, a ne duhanske industrije

Preporučujemo

Čak 38 nevladinih organizacija, članica Partnerstva za BiH bez duhanskog dima uputile su pismo predsjedniku RS Miloradu Dodiku i Narodnoj skupštini RS kao reakcija na skidanje Nacrta zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih iostalih proizvoda za pušenje sa dnevnog reda 23. redovne sjednice NSRS.

Sve nevladine organizacije apelovale su da se prepozna značaj Zakona o zaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje.

- -

Pismo prenosimo u cjelosti.

“Poštovani gospodine Dodik, mi, 38 nevladinih organizacija – članica Partnerstva za BiH bez duhanskog dima, obraćamo Vam se i podsjećamo na hitnost i nužnost usvajanja Nacrta zakona ozaštiti zdravlja stanovništva od duvanskih i ostalih proizvoda za pušenje koji jedino usvojoj trenutnoj formi može pružiti maksimalnu zaštitu od razarajućih zdravstvenih, ekonomskih, ekoloških i društvenih posljedica konzumiranja duhana i izloženosti duhanskom dimu. Želimo da izrazimo našu zabrinutost u vezi skidanja ovog Nacrta zakona sa dnevnog reda 23. redovne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske što odugovlači usvajanje ovih bitnih politika koje imaju potencijal da spase hiljade života građana/ki Republike Srpske. Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije sedam miliona smrti godišnje prouzrokovanim pušenjem. U Republici Srpskoj postotak punoljetnih pušača je oko 40%, što je u prosjeku 20 cigareta dnevno. Pušenje je u Republici Srpskoj rasprostranjeno i u popluaciji mladih uzrasta od 13 do 15 godina. Prema rezultatima Globalnog istraživanja pušenja kod mladih, koje je 2013. godine sprovedeno u Republici Srpskoj, 7,9 odsto mladih (8,6 odsto dječaka i 7,1 odsto djevojčica) su svakodnevni pušači, dok je 33,7 odsto dječaka i 28 odsto djevojčica probalo pušiti duhan ili neki drugi duhanski proizvod”, navodi se u pismu.

“Usklađivanje zakonske regulative sa Okvirnom konvencijom o kontroli duhana SZO je međunarodna pravna obaveza BiH. Ova Konvencija jasno ukazuje na štetnost duhanskog dima implicirajući potpunu zabranu konzumiranja duhanskih proizvoda u zatvorenim prostorijama kao jedini efikasan način zaštite od štetnih zdravstvenih efekata pasivnog pušenja, te je s toga jako bitno da se Nacrt zakona nađe u redovnoj proceduri na sjednici i da se hitno usvoji. Istinski vjerujemo da ćete prepoznati značaj i nužnost donošenja ovog zakona vodeći se interesima svih građanki i građana, a ne interesima velikih industrija, te dati svoju podršku istom i time doprinijeti zdravijem i boljem životu svih građana, bili oni pušačiili nepušači, jer odgovornost vlade jeste da zaštiti interese građana i usvoji efektivanzakon o kontroli duhana i zaštiti zdravlja stanovništva od duhanskog dima i ostalihproizvoda za pušenje. Ovom prilikom Parnetstvo za BiH bez duhanskog dima još jednom Vas poziva da temi kontrole duhana pristupite sa mnogo opreza i pažnje i da djelujete u interesu građana, a ne duhanske industrije koja manipulira ugostiteljima te koristi svim dostupnim taktikama da spriječi, modifikuje ili odgodi donošenje novog i sveobuhvatnog zakona o kontroli duhana u RS čije usvajanje ne bi samo zaštitilo zdravlje građana, već i otvorilo vrata daljem napretku ka EU integraciji i ispunjavanju međunarodnih obaveza naše zemlje”, poručeno je.A

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...