Pedijatar Amra Junuzović-Kaljić: Vakcinacija je pravo djeteta, postoji velika razlika između morbila i varičela

Preporučujemo

U Sarajevu je jučer potvrđen prvi slučaj morbila, dok je danas u dobojskoj bolnici primljena trudnica sa kliničkom slikom morbila. Pored toga, u Istočnom Sarajevu je prošle sedmice proglašena epidemija ove zarazne bolesti. Nema sumnje da postoji rizik od oboljevanja u svakom bh. gradu, a posebno za one koji nisu vakcinisani.

“Prvi simptomi morbila su visoka temperatura koja traje nekoliko dana, a pacijent izgleda kao da je prehlađen, ima suzne oči i sekrete u nosu”, objasnila je za Index.ba specijalist pedijatar Amra Junuzović – Kaljić.

- -

Objasnila je da se, nakon toga, na koži pojavljuje osip po cijelom tijelu, a najčešće iza ušiju, po vratu i dekolteu te je ružičaste boje u malim mrljama, a može se slijevati i u krupnije mrlje.

“Osip može biti različite intezivnosti, zavisno kakva je osoba, odnosno kakav je domaćin i njegovo imunološko stanje”, objasnila je Junuzović – Kaljić.

Bolničko liječenje je obavezno, kao i izolacija i terapija jer se radi o izuzetno prelaznoj bolesti – kojoj je dovoljan i kratki kontakt da pređe na drugu osobu.

Komplikacije mogu biti brojne, od upale srednjeg uha, upale pluća, bronhitisa”, objasnila je pedijatrica i dodala da osip postepeno blijedi kasnije i ostavlja blage diskoloracije.

- -

Mnogi građani miješaju dva pojma – morbile i varičele. Morbili su ustvari ospice- krzamak, dok su varičele – pljuskavice, koje su također zarazna bolest.

“Krzamak se dešava u urbanim sredinama pogotovo, u manjim ili većim epidemijama, u školama, vrtićima…”, objasnila je doktorica.

Dakle, iako se radi o zaraznim bolestima, razlika je velika te su morbili dosta opasniji. Posebno za one koje se nisu vakcinisali.

Junuzović – Kaljić objašnjava da se djeca vakcinišu kada napune godinu dana, dok je druga doza planirana u šestoj godini dječijeg života.

I mada se posljednjih godina javljaju različita mišljenja o vakcinaciji, doktorica smatra da je to dječije pravo.

“Ja bih roditeljima savjetovala da razmišljaju o zdravlju svoje djece i da ispune svoju obavezu, koja je prije svega obaveza prema djetetu. Interes djeteta je primaran i dijete zaslužuje svaku moguću zaštitu koja može i treba da dobije. To je zagarantovano svim dječijim pravima i roditelji bi ih trebali poštovati”, rekla je Junuzović – Kaljić.

Svaki izostanak vakcinacije podrazumjeva i rizik od oboljevanja, a u susjednoj Srbiji je zabilježeno nekoliko slučaja morbila koju su, nažalost, završili smrtno – a žrtve nisu bile vakcinisane.

Kako nam je rekla doktorica Junuzović – Kaljić, čak i dijete koje je prebolovalo morbile, treba dobiti dozu vakcine jer ona sadrži zaštitu od tri zarazne bolesti, te se vakcinacijom diže nivo antitijela na viši nivo.

U slučaju proglašenja epidemije, moguće je i da vlasti u našoj zemlji poduzmu određene protuepemijske mjere – što bi podrazumjevalo i dodatnu vakcinaciju.

U Republici Srpskoj već su kažnjeni prvi roditelji koji su odbili da vakcinišu dijete.

(Ines Sandžaktarević)

Najnovije

Vjetar i dalje raspiruje požar na deponiji kod Sarajeva, situacija je daleko od dobre

Gusti dim sa deponije Krupačka stijena, nedaleko od Vojkovića, jutros je uznemirio stanovnike Sarajeva. Veliki požar izbio je u...