Prof. dr. Senija Rašić, direktorica Internističkih disciplina KCUS: Ovaj menadžment kupio je novu opremu i unaprijedio naš rad

Preporučujemo

Razgovarala: Edina LATIF 

Internistička disciplina je organizaciono jedna od najvećih disciplina u KCUS, u kojoj djeluje 11 klinika i zaposleno je oko 800 uposlenika. Direktorica discipline prof. dr. Senija Rašić kaže da u okviru ove discipline djeluje pet Katedri Medicinskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu kao nastavna baza ovog Fakulteta (Katedra za internu medicinu i kliničku propedeutiku, Katedra za infektivne bolesti, Katedra za kože bolesti i Katedra za fizijatriju sa rehabilitacijom, te dio Katedre za nuklearnu medicinu i radiologiju), sa ukupno 28 nastavnika: 5 redovnih profesora, 11 vanrednih profesora, 12 docenata i još 75 ljekara za naučnim zvanjima (63 magistara i 11 doktora nauka).

- -

Na klinikama je raspoloživo 520 bolesničkih kreveta. Klinika za hemodijalizu u okviru Internističke discipline raspolaže sa 53 dijalizna mjesta, na kojima se trenutno dijalizira 332 pacijenata.

Možete li nabrojati šta je u proteklom periodu urađeno u okviru Internističke discipline?

Prof: Rašić: „Slijedom politike reforme zdravstva i utvrđenim normativima, u proteklom periodu radili smo na racionalizaciji postojećih bolničkih kapaciteta, sa ciljem stavaranja bolje iskorištenosti, kao i na stvaranju novih odjela i dnevnih bolnica, uz afirmaciju postojećih.

 Izvršeno je preseljenje nekih klinika u cilju njihovog racionalnijeg djelovanja. Preseljena je Klinika za kožne bolesti u druge adekvatnije prostore, sa rušenjem starog neuslovnog montažnog objekta Klinike. Klinika za hematologiju dobila je u  CMB potpuno novi prostor nakon završetka finih građevinskih  radova i kompletnog opremanja Klinike kroz saradnju sa Turskom kompanijom TIKA. Nakon preseljenja  srušen je stari objekat Hematologije – bivša II Interna klinika. Prebačen je i Odjel za angiologiju u prostore Klinike za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam sa ciljem bolje iskorištenosti postojećeg kadra, opreme i prostora u procesu pružanja zdravstvenih usluga, dijagnostike i liječenja bolesnika. Prošle godine izvršeno i preseljenje Klinike za fizijatriju u zgradu Klinike za ortopediju zbog  racionalizacije i optimizacije rada ove Klinike. 

- -

Tokom septembra ove godine izvršeni su rekonstruktivni radovi na Klinici za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam, gdje je urađena zamjena instalacija za grijanje i razvođenje gasnih instalacija na cijeloj Klinici, sa unutrašnjom reorganizacijom i adaptacijom prostora sa smještaj Odjela za angiologiju. Ovo je samo nastavak aktivnosti započetih prošle godine na ovoj Klinici, kada su izvršeni neophodni fasadni radovi i radovi na krovu Klinike, urađeni sanitarni čvorovi, ugrađena nova stolarija, kompletna  rekonstrukcija i modernizacija dva odjeljenja. Na ovaj način su obezbijeđeni i stvoreni uslovi za adekvatnu dijagnostiku i liječenje pacijenata. U posljednjih godinu dana izvršeno je značajno zanovljanje opreme u OJ-a ove Discipline. Za Kliniku za onkologiju kupljen je novi linearni accelerator vrijedan 6,5 miliona KM (zadnji nabavljen 2004.).

Klinika za nuklearnu medicinu i endokrinologiju je donacijom Evropske agencije za nuklearnu medicinu dobila aparat SPECT/CT skener, čija vrijednost je oko 1 milion KM. Ovaj aparat pruža mogućnost daljeg razvoja dijagnostičkih i terapijskih procedura u oblasti nuklearne medicine, posebno malignih bolesti endokrinih žlijezda. Za Kliniku za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam nabavljen je novi ultrazvučni aparat. Za Kliniku za fizijatriju i rehabilitaciju kupljena je nova oprema: aparat za funkcionalnu magnetnu stimulaciju, aparat za neurorehabilitaciju i lokomotorne povrede, te terapijski trakcioni sistem za povrede kičmenog stuba. Klinici za gastroenterohepatologiju doniran je novi dugi kolonoskop. Klinika za hemodijalizu je opremljena sa 4 nova hemodijalizna aparata i jednim multifiltrat aparatom za akutne dijalize.

Postignuta su i značajna unapređenja u radu Discipline. Sve OJ ove Discipline pružaju usluge zdravstvene zaštite sekundarnog B i tercijarnog nivoa iz domena svog djelovanja za sve pacijente iz Kantona Sarajevo i većeg dijela FBiH.

Posebno bih u tom pogledu istakla: Kliniku za hematologiju, na kojoj će do kraja godine biti urađeno 24 autolognih transplantacija matičnih ćelija hematopoeze,  izvanredan napredak Klinike za onkologiju, koja može da pruži skoro sve usluge iz oblasti liječenja onkoloških bolesnika, Kliniku za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam u kontinuiranom zbrinjavanju pacijenata sa akutnim koronarnim sindromom u  tzv. “zlatnom satu”; Kliniku za gastroenterohepatologiju u pružanju usluga interventnih endoskopskih gastroenteroloških dijagnostičkih i terapijskih procedura. Svakako da i ostale OJ aktivno učestvuju u okviru svojih ingerencija i djelatnosti u radu ove Discipline“.

Klinika za onkologiju dobila je najsvremeniji linearni akcelerator. Najavljena je kupovina još jednog. Koliko je to doprinjelo da se rad na Klinici za onkologiju unaprijedi?

Prof. Rašić: Kliniku za onkologiju dobila je savremeni linearni accelerator TrueBeam Varian medical sistem, koji je pušten u rad 21.05.2018. godine. Na ovom aparatu se već sada dnevno zrači preko 60 pacijenata u dvije smjene, uz napomenu da se na Odjelu za radijacijsku onkologiju svakodnevno zrači oko 100 pacijenata, budući da Klinika ima još jedan linearni akcelerator (Oncor Simens) starije proizvodnje.

Na Klinici je  20.09.2018. uvedena nova tehnika na nabavljenom liearnom akceleratoru – IMRT, a uskoro slijedi uvođenje i drugih tehnika i metoda liječenja malignih bolesti shodno tehničkim  performansama aparata, kao što su IGRT, stereotaksija itd.  Naši radijacijski onkolozi, inžinjeri medicinske radiologije, fizičari, tehničari su prošli neophodnu edukaciju u referentnim centrima u Evropi za rad na ovom aparatu i upoznati su novim tehnologijama u liječenju malignih bolesti.  

Obzirom na postepeno uvođenje novih tehnika  u radioterapiji, poduzete su sve aktivnosti na obezbjeđenju Osiguranja kvalitete u radioterapiji  u skladu sa zahtjevima zakonske legislative“. 

Otvorena je i dnevna onkološka bolnica. Da li i to jedan od segmenata koji je nedostajao?

Prof. Rašić: „Odjeljenje dnevne bolnice na Klinici za onkologiju KCUS je otvoreno 05.10.2018. godine.  Ovo odjeljenje raspolaže sa 16 mjesta za ambulantno apliciranje oralne i parenteralne cito terapije u pacijenata sa različitom onkološkom problematikom. Obezbjeđenjem modernog prostora i opreme, uz stručan kadar, stvoreni su svi uslovi za pužanje kvalitetnog liječenja onkoloških bolesnika putem dnevne bolnice, a istovremeno rastereći hospitalni kapaciteti za pružanje diferentnih usluga ove Klinike“.

Šta je još planirano u okviru Discipline na čijem ste čelu?

Prof. Rašić: „U okviru ove Discipline imamo u planu da započnemo realizaciju projekta za rad na elektrofiziološkim ispitivanjima srca. S tim  u vezi planirana je edukacija dva ljekara sa Klinike za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam u nekom od referalnih centara koji se rutinski bave elektofiziologijom srca. U ovom projektu će sigurno učestvovati i Klinika za kardiovaskularnu hirurgiju, poštujući princip multidisciplinarnog pristupa sofisticiranim medicinskim uslugama. Uvođenjem elektrofiziologije u rad KCUS-a  više ne bismo imali potrebu za slanjem pacijenata na liječenje u inostrane centre, a same usluge elektrofizioloških procedura srca finansira ZZOR FBiH. U planu je i kupovina novog aparata za rad invazivne kardiologije i opremanje nove kat lab sale.

U oblasti angiologije ćemo planirati edukaciju kadra za uvođenje invazivnih procedura liječenja u oblasti angiologije. Očekujemo uvođenje novih tehnologija u oblasti radijacijske onkologije i priznavanje cijena usluga od strane ZZOIR FBiH.

 Takođe smo pokrenuli inicijativu za neophodno formiranje centralizirane jedinice za pripremu parenteralne citotoksične terapije unutar Kliničke apoteke sa obučenim kadrom, čime bi se olakšao rad uposlenika Klinike za onkologiju i Klinike za hematologiju. Planiramo i dalje zanavljanje opreme na Klinici za hemodijalizu. U tom smislu smo već zatražili od Ministarstva zdravstva Kantona Sarajevo da predvidi namjenska sredstva za nabavku novih 10 aparata za hemodijalizu, obzirom na rad Klinike u 4 smjene i starost aparata“.

Dolaskom ovog menadžmenta liste čekanja na Klinici za bolest srca, krvnih žila i reumatizam gotovo i ne postoje. Na koje se eventualno procedure čeka i zbog čega, a na koje ne?

Prof. Rašić: „Liste  čekanja pacijenata su maksimalno smanjene ili ukinute. Na Klinici za bolesti srca, krvnih žila i reumatizam uveden je dopunski popodnevni rad za ultrazvučne preglede srca. Zahvaljujući potpunoj kadrovskoj i tehnološkoj stabilizaciji nema listi čekanja za akutni koronarni sindrom (AKS). U potpunosti se primjenjuje „zlatni sat” u tretmanu AKS (primarna PCI se rade odmah, unutar 24 h od prijema, a sekundarne PCI za 3-5 dana). Pacijenti koji se pripremaju za elektivne kardiohirurške intervencije, na koronarografiju čekaju do 90 dana, a ranije 9-14 mjeseci. Na ostalim klinikama usluge se pružaju isti dan ili u roku od 7 dana“.

Kako riješiti problem nedostatka onkoloških lijekova za koje je odgovoran  ZZOIRFiH?

Prof: Rašić: „Već duže vremena povremeno se pojavljuje nedostatak određenih citostatika, koji su neophodni u liječenju pojedinih onkoloških bolesti. Time se dovodi u pitanje provođenje tretmana, kao i ishod liječenja onkoloških bolesnika, za što ne mogu biti odgovorni profesionalci koji se bave tim poslom.

 Citostatici se isključivo nabavljaju preko ZZOIR FBiH i na tu nabavku KCUS ne može da utiče. Jedno od rješenja bi moglo biti da se nabavka deficitarnih onkoloških lijekova vrši preko kliničkih centara uz prethodno definirano finansiranje“. 

Najnovije

Uredba Vlade FBiH o pomoći radnicima u iznosu do 2.520 KM: Privatnici bili “škrti”, mjera bi mogla biti produžena

Prošlo je skoro pet mjeseci od donošenja Uredbe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine kojom se omogućava poslodavcima da izvrše...