Rasprava o zabrani zloupotrebe pojma genocid: “Ovo je bezobrazluk!”

Preporučujemo

Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta Bosne i Hercegovine raspravljaju o tome da li će Prijedloga zakona o zabrani zloupotrebe pojma genocida, koji su predložili poslanici iz Kluba Srba, biti razmatran po hitnom postupku. Dok su poslanici SNSD-a i njihovih partnerskih stranaka iz RS tvrdili kako ovim zakonom žele postići da se problemi u BiH rješavaju “s prave strane i na pravi način”, drugi poslanici tvrde da je ovo neprihvatljivo jer minimalizira pojam zločina genocida.

-Šta god ko mislio, zamišljao, insinuirao ili konstruisao, želim naglasiti da iza ovog prijedloga stoji dobra namjera, revitalizacija unutrašnjeg dijaloga i pokušaj smirivanja situacije. Iza njega stoje ne samo Klub Srba nego i građani RS kroz svoje predstavnike u NSRS. Iskreno želimo da se problemi u ovoj zemlji počnu rješavati s prave strane i na pravi način, rekla je poslanica Snežana Novaković Bursać (SNSD), piše N1.

- -

Zvizdić: Odbacujem svaki pokušaj da se bude neutralan u pojmu genocid
Predsjedavajući ovog doma PSBiH Denis Zvizdić (NiP) kazao je kako je hitni postupak neprihvatljiv zbog sadržaja zakona jer smatra da je on nastavak “negiranja presuđenog zločina genocida u BiH”.

-Genocid u BiH je počinjen i međunarodno presuđen. To je nesporna činjenica. Oštro odbacujem svaki kompromis i pokušaj da se bude neutralan u pojmu genocid. Tu ne smije biti politićkog tumačenja pojma genocid. Ideja koja se spominje u Članu 3. ovog Prijedloga zakona je minimiziranje zločina genocida, rekao je Zvizdić.

Poslanica Mirjana Marinković Lepić (Naša stranka) kazala je kako u ovom Prijedlogu nije na jasan način definisano šta se smatra zloupotrebom te da bi ovakvim formulacijama došlo do proizvoljnog tumačenja i selektivne primjene.

-Nadala sam se da će kolege ponuditi svoj prijedlog zakona o zabrani negiranja genocida jer ne priznaju postojeći, pa bismo imali šansu da diskutujemo i po mogućnosti nađemo neko zajedničko rješenje. Ali smatram ovo jednom vrstom bezobrazluka, da se nudi zakon koji zabranjuje zloupotreba pojma genocida, a mi nismo usvojili zakon kojim se zabranjuje negiranje pojma genocida, kazala je Marinković Lepić.

- -

Čolo: Ne poznajem ideju genocida, već krivično djelo
Alma Čolo (SDA) kazala je kako se krivična djela trebaju nalaziti u krivičnom zakonodavstvu i kritikovala sadržaj.

-Ne poznajem ideju genocida. Ja poznajem krivično djelo genocida koji je preciziran u UN konvenciji. Ovakvim krivičnim djelom u Prijedlogu zakon povređuje se Evropska konvencija o ljudskim pravima. Nije pravno opravdano i ne mogu podržati, dodala je.

Stevandić: Prvi put je ravnopravno tretiran svaki narod i pojedinac
Nenad Stevandić (Ujedinjena Srpska) kazao je kako ovo nije tema u kojoj mogu tražiti saglasnost, ali da mogu provoditi neku vrstu deeskalacije i smiriti strasti i vrijeđanje. Dodao je kako su u ovom Prijedlogu stvari postavljene identično za svakog pojedinca i svaki narod.

-Mislim da je prvi put ravnopravno tretiran svaki narod i pojedinac, ne dovodeći u pitanje lična osjećanja, ograđujući se od svega što bi nekome bilo uvredljivo. Ja kada bih nazvao u Banjaluci genocidnim neke komandante koji govore da Srbe treba pobiti u kraju gdje sam ja rođen, ja bih bio osuđen jer je taj zakon usvojen u NSRS, rekao je Stevandić.

Njegov bivši koalicioni kolega Nenad Nešić (DNS) postavio je nekoliko pitanja predlagaču.

-Da li se prijedlogom SNSD-a stavlja van snage zakon koji je nametnuo Valentin Inzko? Jeste li sa svojim partnerima iz SDA i HDZ dogovorili podršku ovom zakonu ili vam je ovaj Prijedlog zakona samo alibi da se vratite u institucije BiH? Glasat ću za ovaj zakon, nije mi sporan, ali su mi sporne vaše namjere, poručio je.

Najnovije

Erdogan pomilovao generale koji su vojnim udarom srušili proislamsku vlast 90-ih godina

Turski predsjednik pomilovao je sedam bivših najviših vojnih oficira koji su osuđeni na doživotnu kaznu zatvora zbog svrgavanja proislamske...