Sindikat traži od Vlade KS da preispita odluku o gašenju studentske poliklinike: Gdje će se liječiti 30.000 studenata?

Preporučujemo

 

Zbog najavljenog gašenja Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata Univerziteta u Sarajevu, odnosno studentske poliklinike, Sindikat radnika u zdravstvu KS uputit će žalbu Vladi KS, odnosno resornom ministarstvu zdravstva, da se ova odluka preispita i stavi van snage.

- -

Domovi zdravlja su prebukirani

Ukoliko se to ne desi, iz Sindikata najavljuju i tužbu prema nadležnom sudu.

Predloženim restruktuiranjem zdravstvenog sistema u KS još 2017. najavljeno je gašenje Zavoda, što je izmjenom i dopunom odluke potvrđeno i 2022. godine.

Planirano je da zaposlenici Zavoda budu pripojeni drugim javnim zdravstvenim ustanovama primarne zdravstvene zaštite u KS, a korisnici, odnosno studenti sa područja KS, koji ostvaruju zdravstvenu zaštitu u ovoj ustanovi, obavezni su da se registruju u timove porodične medicine u ustanovama koje pružaju takve usluge.

- -

– Svjesni smo da je 2017. bila druga vlast u KS, ali smo isto tako ubijeđeni da ukidanje poliklinike nije dobar potez za naše studente. Stoga zahtijevamo od Vlade KS i resornog ministarstva da se ova odluka preispita i stavi van snage. To je i mišljenje studenata i uposlenika Zavoda. Ako to ne urade, bit ćemo primorani da idemo u proces sudskog rješavanja problema – kazao je Sadiković.

Objekat studenske poliklinike nalazi se u ulici Patriotske lige i namjenski je pravljen za tu namjenu sredstvima Univerziteta i tadašnjih samodoprinosa.

Prema odluci Vlade, sada bi na tom mjestu trebao biti smješten Zavod za medicinu rada i sporta.

Naime predloženim rekonstruiranjem, zavodi za medicinu rada i sportsku medicinu KS bili bi spojeni u jedno, što je prema riječima Sadikovića, upitno, jer su te ustanove formirane po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti Federacije BiH”. Zbog svega, iz Sindikata radnika u zdravstvu traže preispitivanje odluke.

Kao primjer Sadiković navodi Klinički centar Univerziteta u Sarajevu (KCUS) koji, kako kaže, radi na razdvajanju klinika, a sve kako bi zdravstvena usluga pacijentima bila još bolja.

– U Vladi se pozivaju na finansijsku održivost, što ne stoji, jer Zavod zdravstvenog osiguranja nikada nije imao veći budžet, tako da finansijska održivost po pitanju zdravstva u KS upoće nije upitna – naglašava Sadiković.

Zavoda za zdravstvenu zaštitu studenata Univerziteta u Sarajevu osnovan je 1949. godine, zajedno sa Univerzitetom u Sarajevu, i koncipiran je tako da pruža zdravstvene usluge studentima, profesorima i ostalom osoblju Univerziteta.

Prim. dr. Žana Pozderac-Jahović, specijalista interne medicine, u Zavodu je od 1991. Argresiju na BiH je provela u KCUS-u, a onda se 1995. ponovo vratila u Zavod gdje radi i danas.

Ranije je bila direktorica i pomoćnica direktora Zavoda, a sada je potpredsjednica Osnovne sindikalne organizacije ustanove.

Od nekad 58 uspolenih, studentska poliklinika sada ima oko 30-ak radnika.

– Zbog krize koja je napravljena, radnici su prešli u druge zdravstvene ustanove – kaže Pozderac-Jahović.

Dodaje da je nekome pala na pamet ideja da se Zavod ukine, a politika to podržala.

– Žele ugasiti Zavod, a onda studente prebaciti u domove zdravlja da se liječe. Poznato nam je svima da su domovi zdravlja u KS ionako prebukirani, da imaju problem i viška pacijenata, da u ordinacijama porodične medicine imamo susrete generacija, od pedijatrijskog pacijenta, do gerijatrije, i oni bi na sve to tu sada smjestili i studente, što je nedopustivo – pojašnjava Pozderac-Jahović.

Dodaje kako Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) traži specifičnu zdravstvenu zaštitu studenata, te da svi univerziteti u svijetu imaju svoje klinike ili poliklinike.

– Univerzitet u Sarajevu ima oko 30.000 studenata, a nama inkliniraju i privatni univerziteti i fakulteti tako da pružamo zaštitu svim studentima – naglašava Pozderac-Jahović.

U slučaju ukidanja Zavoda, problem bi imali i studenti koji dolaze iz drugih kantona.

– Oni su promijenili mjesto stanovanja, a često mijenjaju i mjesto boravka ili su u domovima. Ko bi njima pružio zdravstvenu zaštitu – upitala je naša sagovornica.

Dodaje “kako iza svega stoje političke igre, lobiji poluprivatni i privatni razgovori uglavnom vođeni u kafanama”.

– Ispunjavaju se želje nekim ljudima, njihovom komoditetu, što je nepošteno i nemoralno. Mi ćemo se protiv takve skupštinske odluke, razgovora koji su se vodili iza zatvorenih vrata, boriti. Niko studente ništa nije pitao, kao ni uposlenike. Pitali su Agenciju za kvalitet i akreditaciju u zdravstvu u FBiH (Akaz) od kojih je naš Zavod među prvima dobio akreditaciju upravo zbog usluga koje su bile na najvišem nivou. Ocjena 9,97 najbolje govori kako radimo. Trebali su pitati Agenciju za kvalitet, ali nisu kao ni građane – kazala je Pozderac-Jahović te dodala kako je o svemu obaviješten i novi ministar zdravstva dr. Enis Hasanović te da očekuju njegov poziv na sastanak.

Šta kažu iz Ministarstva zdravstva KS

Iz Ministarstva zdravstva KS kažu kako se radi o provedbi Odluke Skupštine KS o usvajanju Plana restrukturiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u KS i Odluke Skupštine KS o izmjeni i dopunama Odluke o usvajanju Plana restrukturiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u KS.

– Naprijed navedenim odlukama Skupštine KS utvrđeno je da će se Plan realizovati u dvije faze, od kojih prva faza restrukturiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova obuhvata JU Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata Univerziteta u Sarajevu i JU Zavod za sportsku medicinu KS, dok druga faza obuhvata sve ostale javne zdravstvene ustanove čiji je proces restrukturiranja i reorganizacije predviđen ovim Planom. Planom je određeno da će se u svrhu reorganizacije i optimizacije zdravstvenih ustanova i boljeg funkcionisanja i finansijske održivosti zdravstvenog sistema Zavod za zdravstvenu zaštitu studenata i Zavod za sportsku medicinu pripojiti Zavod za medicinu rada KS koja će nastaviti poslovati kao Javna ustanova Zavod za medicinu rada i sporta KS – navode iz Ministarstva zdravstva KS.

Dodaju da je Ministarstvo zdravstva zaduženo da pripremi akcioni plan i pokrene sve aktivnosti za realizaciju prve faze rekonstruiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u KS.

– S tim u vezi ovo ministarstvo je formiralo Radnu grupu za pripremu Akcionog plana i provođenje aktivnosti prve faze restrukturiranja zdravstvene djelatnosti i reorganizacije zdravstvenih ustanova u KS koja je pripremila prijedlog ovog akcionog plana kako je predviđeno prvom fazom, te će isti u narednom periodu biti upućen na dalju proceduru prema Vladi i Skupštini KS – odgovorili su iz Ministarstva zdravstva KS.

Najnovije

Zahiragić predstavio dokument sa “svim izdajama Trojke”: Naveli smo sve što su izdali

Predstavnici SDA danas su održali konferenciju za medije na kojem su, kako kažu, naveli sve izdaje "Trojke" prema građanima...