Sve boračke kategorije imaju zahtjeve za Vladu FBiH: Saznajemo šta je dogovoreno, šta nije i koji su rokovi

Preporučujemo

Sve boračke kategorije, pred kraj prošle godine, tražile su povećenje svojih naknada kroz budžet za 2024. godinu. S obzirom na to da povećanja nisu dobili kada je budžet usvojen, sada traže povećanja kroz rebalans, a dio boračke populacije dobio je obećanje kroz zaključak koji je potpisao federalni ministar za boračka pitanja Nedžad Lokmić.

Ministar potpisao zaključak

- -

Demobilisani borci, pak, dobili su povećanje egzistencijalne naknade za samo 16 feninga po mjesecu provedeneom u Armiji RBiH, pa ona sada iznosi 5,16 KM. Zbog toga nastavljaju insistirati na povećanju egzistencijalne naknade na sedam KM, što je zahtjev na koji se tek čeka odgovor federalne vlasti.

Podsjećamo, s nivoa Federacije Bosne i Hercegovine isplaćuje se novčani dodatak za nosioce ratnih priznanja, naknade za porodice šehida i poginulih boraca, invalidnine za RVI te egzistencijalna naknada za demobilisane borce starije od 57 godina.

U zaključku koji je potpisao federalni ministar Lokmić i koji je usaglašen je s članovima Radne gurupe koju čine predstavnici boračkih udruženja proisteklih iz Armije RBiH i HVO-a, navodi se da će se “usklađivanje osnovica za utvrđivanje mjesečnih novčanih naknada iz oblasti branilačko-invalidske zaštite vršiti na način kako je regulisano usklađaivanje šreimnja iz oblasti penzijskog i invalidskog osiguranja, odnosno u skladu sa odredbama zakona o PIO-u”.

To u suštini znači da će rast naknada boračkim kategorijama pratiti rast penzija po takozvanom švicarskom modelu, odnosno u skladu s rastom bruto društvenog proizvoda i indekom rasta cijena.

- -

– Dogovoreno je da u sedmom mjesecu krene primjena izmjena zakona, ali retroaktivno od 1. januara. Sada čekamo da te izmjene zakona prođu parlamentarnu proceduru, a značile bi rast invalidnina za RVI, naknade za porodice šehida i poginulih boraca i novčani dodatak za dobitnike ratnih priznanja – kaže Fahrudin Hasanović, predsjednik Saveza RVI Tuzlanskog kantona.

U zaključku se navododi i da primjena izmjena i dopuna zakona iz oblasti branilačko-invalidske zaštite, koje se odnose na pitanje usklađivanja osnovica za utvrđivanje mjesečnih novčanih naknada, počne teći sa 1. julom 2024. godine, a nakon što Vlada BiH utvrdi izmjene zakona, koje potom mora usvojiti Parlament FBiH.

Zahtjev demobilisanih boraca

Kada su u pitanju demobilisani borci, pravo na egzistencijalnu naknadu imaju oni koji su nazaposleni, a u Armiji RBiH proveli su najmanje 12 mjeseci, s tim da kantoni finansiraju naknadu za one mlađe, a FBiH za starije od 57 godina. Naknada se obračunava tako što se broj mjeseci provedenih u odbrani od agresije pomnoži s novčanim iznosom. Naknada u većini kantona ove godine je povećana sa pet na šest KM, dok je FBiH u ovoj godini implementirala povećanje sa pet na 5,16 KM po mjesecu provedenom u Armiji RBiH.

– Mi s povećanjem od 16 feninga nismo zadovoljni i tražimo povećanje od dvije marke sa pet na sedam KM. Taj zahtjev zvanično uputili putem našeg federalnog saveza. Također, želimo otvoriti priču o boračkom dodatku koji bi se odnosio na sve boračke kategorije, samo bi njegov iznos varirao u zavisnosti od nivoa primanja i prava koja neko ostvaruje – kaže Ibrahim Mušić, predsjednik Saveze demobilisanih boraca TK i član Upravnog odbora Saveza demobilisanih boraca FBiH.

 

Najnovije

Pojas Gaze je postao mjesto ruševina, a uklanjanje krhotina potrajat će decenijama

Rat koji Izrael vodi u Gazi stvorio je 37 miliona tona krhotina, a u većini njih se nalaze neeksplodirane...