Tegeltija i Vasić: To što je zakonito, to baš ništa neće značiti, u budućem ratu će mnogo nedužnih života da ode

Preporučujemo

Uklanjanje bespravno izgrađene pravoslavne crkve u avliji nane Fate Orlović u Konjiević Polju, čime je konačno sprovedena presuda Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu iz oktobra 2019. godine izazvalo je brojne reakcije u Bosni i Hercegovini, ali i u regiji.

U većini komentara naglašeno je da je i ranije trebalo sprovesti presudu, kako bi se zaštitila privatna imovina. Međutim, ima i onih u bh. entitetu Republika Srpska koji “negoduju”. Tako je Milan Tegeltija, donedavni predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Bosne i Hercegovine (VSTV BiH), koji je zbog povezanosti sa nekoliko afera pod pritiskom međunarodne zajednice bio prisiljen odstupiti s ove funkcije, na Twitteru napisao:

- -

– Srbi lakše praštaju pokolje nego Bogomolje. To što je zakonito, to baš ništa neće značiti, ova slika ostaće u kolektivnom pamćenju naroda i nema te presude i prava koje će je moći opravdati. A sad vi koji aplaudirate, nastavite da se radujete onom što je danas iznova posijano.

Podsjetimo, Tegeltija je nakon povlačenja posao “našao” u Kabinetu člana Predsjedništva BiH Milorada Dodika.

Nekadašnji izvršni sekretar Saveza nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Rajko Vasić, poznat po svojim dugogodišnjim nacionalističkim stavovima, otvorio je mogućnost nekog novog rata.

– U budućem ratu će zbog ovoga mnogo nedužnih života da ode.

- -

Za razliku od političara u RS-u i Srpske pravoslavne crkve, Islamska zajednica u BiH nije čekala odluku međunarodnih pravosudnih institucija za reakciju u slučaju džamije u Bradini, koja je tokom rata napravljena na zemljištu koje je pripadalo osobi srpske nacionalnosti.

Džamija u Bradini se počela praviti 1994. godine za potrebe pripadnika Armije RBiH koji su učestvovali na ratištima na tom području, te koji su prakticirali islam. S obzirom na to da je ustanovljeno da je džamija napravljena na zemljištu koje je prije rata pripadalo osobi srpske nacionalnosti, Islamska zajednica u BiH je odlučila izmjestiti džamiju, odnosno srušiti onu napravljenu za vrijeme rata.

Najveći dio džamije je uklonjen 2005. godine, a u junu 2008. uklonjena je i munara džamije koja se nalazila uz magistralni put M-17 na privatnom zemljištu Bogdana Kureša.

– Mi smo se na ovaj način ogradili i jasno poručili da Islamska zajednica u BiH nije napravila džamiju u Bradini, nije ju nikada formalno htjela registrirati. Ali eto, Islamska zajednica je uklonila i taj trag i eliminirala svaku ružnu pomisao da mi želimo tuđe – kazao je povodom rušenja bivši mostarski muftija Seid ef. Smajkić

Najnovije

EUFOR objavio novi snimak vježbe s Oružanim snagama BiH, učestvovali i vojnici iz tri evropske zemlje

Pripadnici EUFOR-a u Bosni i Hercegovini nastavili su aktivnosti u sklopu vojne vježbe "Meleager" koja se izvodi na tlu...