U sarajevskoj Vijećnici svečano obilježen Dan Bošnjaka

Preporučujemo

Prošlo je tačno 26 godina od Prvog bošnjačkog sabora, na kojem je vraćeno historijsko nacionalno ime Bošnjak. Dana 28. septembra 2019. godine, u sarajevskoj Vijećnici, je svečano obilježen Dan Bošnjaka. Ovaj događaj organizirala je Bošnjačka zajednica kulture „Preporod“. Visoki pokrovitelj bio je član predsjedništva Bosne i Hercegovine gospodin Šefik Džaferović. Također, pokrovitelj je bio i gradonačelnik Sarajeva gospodin Abdulah Skaka.

BKZ „Preporod“ pripremio je film, koji su prisutni imali priliku pogledati, a koji je govorio o „Preporodu“ i Prvom bošnjačkom saboru. Prisutnima se prvi obratio, u svojstvu domaćina, prof. dr. Sanjin Kodrić. On je istakao da je „Preporod“ najstarija kulturna ustanova Bošnjaka, koja je nastala iz „Narodne uzdanice“ 1924. godine, a koji su se bavili pitanjem Bošnjaka. Dan kada je Bošnjacima vraćeno ime je, za Kodrića, sudbonosni trenutak. Smatra da je to bio trenutak prisjećanja i slobode. Sanjin Kodrić je u svom izlaganju podsjetio na 19. stoljeće, kada su različite ideje i ideologije nacionalizirale Bošnjake. Istakao je, kako je Dan Bošnjaka, za pripadnike ovog naroda u dijaspori, godinama bilo prazno slovo na papiru. Smatra da Bošnjaci, u praksi, nisu doživjeli potpuno poistovjećivanje sa svojim identitetom. Podsjetio je da se u manjem bh. entitetu djeci uskraćuje pravo na bosanski jezik, te da još uvijek borimo za razvoj našeg identiteta.

- -

Da sve ne prođe samo u izlaganjima, organizatori su se potrudili da se izvedu stare bošnjačke pjesme. Hor BKZ Preporod Brčko je izveo dvije čuvene sevdalinke „Eminu“ i „Kad ja pođoh na Bentbašu“. Potom se prisutnima obratio pokrovitelj obilježavanja Dana Bošnjaka, gradonačelnik Sarajeva Abdulah Skaka. On je izrazio zadovoljstvo da predstavnici kulturnih ustanova Bošnjaka, Srba, Hrvata i Jevreja rade skupa, te kako ne žele da se ograničavaju, već teže ka zajedničkoj saradnji. Kazao je kako su Bošnjaci autentičan narod, te da sada uzdignute glave možemo reći „Mi smo Bošnjaci“. Istakao je kako je gradska uprava zaokružila važne datume za grad Sarajevo. Abdulah Skaka završio je svoje izlaganje riječima rahmetli Alije Izetbegovića „Čuvajte i očuvajte svoju naciju i ime Bošnjak, vjeru i tradiciju“, a Skaka je ponosno dodao „Čuvamo i čuvat ćemo“.

Poznato djelo „Hasanaginca“ je izvođena preko 250 puta. Sinoć su prisutni imali priliku pogledati dijelove predstave uz pratnju klavira. Potom se prisutnima obratio član predsjedništva Šefik Džaferović. On je istakao da je Prvi bošnjački sabor nastao iz potrebe za očuvanje države i naroda. Ovo je, po njemu jedan od najznačajnijih događaja u historiji Bošnjaka, jer je sačuvano bošnjačako nacionalno ime i bosanski jezik. Međutim, naglasio je da Bošnjaci, kao narod, nisu nastali prije 26 godina. Tokom cijelog 20. stoljeća bila su osporavanja kako države, tako i naroda, a rezultat takvog djelovaja bila je agresija na Bosnu i Hercegovinu. Na Prvom bošnjačkom saboru je odbijena podjela Bosne i Hercegovine, te je nastavljena borba za naše narode. Džeferović smatra da su Bošnjaci matica u Bosni i Hercegovini za sve Bošnjake u dijaspori. Ravnopravnost naroda u domovini i dijaspori je pod velikim pitanjem, ali je dao obećanje da će se boriti za prava bošnjačkog naroda ovdje i u dijaspori.

Svečano obilježavanje Dana Bošnjaka, zatvorila je djevojčica Đelida Mumović, koja trenutno pohađa šesti razred osnovne škole, a koja je recitovala pjesmu, koju je ona napisala „Ja sam dijete“.

(Index.ba)

Najnovije

Macron naljutio Bijelu kuću jer je pozvao delegaciju iz Rusije na proslavu godišnjice Dana D

Predsjednik Francuske Emmanuel Macron pozvao je predstavnika Rusije na proslavu 80. godišnjice Dana D, odnosno iskrcavanja na Normandiju. Ovaj potez...