Unverzitet u Sarajevu: Većina fakulteta ne radi, a zaposleni primaju punu platu

Preporučujemo

U periodu kada se Bosna i Hercegovina bori sa ublažavanjem negativnih ekonomskih posljedica uzrokovanih pandemijom koronavirusa, na Univerzitetu u Sarajevu uposlenici dobijaju pun iznos plate iako ne dolaze na posao.

Rektor Univerziteta, Rifat Škrijelj potvrdio je to u jučerašnjoj izjavi za portal Klix.ba.

- -

“Imamo informaciju da akademsko i nenastavno osoblje primaju pune plaće, a ne dolaze na posao svaki dan i ova država ne bi smjela uništiti sama sebe. UNSA ima oko 2.700 zaposlenih i preko 27.000 studenata i očekujem preciznije upute Kriznih štabova jer ih mi slijedimo, a ako ovako nastavimo uništit će se privreda, ekonomija i fakulteti”, rekao je Škrijelj.

Pored toga što profesori ne dolaze na posao, što nije utjecalo na iznos plate, pojedini uopće ne organizuju online nastavu.

“Medicinski fakultet nije uspostavio online nastavu čime je nanio ogromnu štetu svojim studentima, studentima Stomatološkog fakulteta, fakulteta Zdravstvenih studija i Farmaceutskog fakulteta, kao i Univerzitetu jer su odbili podnijeti izvještaj Univerzitetu i nisam ga uspio proslijediti ni kantonalnom ministru obrazovanja”, kaže Škrijelj.

Uprkos činjenici da online nastava nije realizovana u punom kapacitetu, Škrijelj je ipak naveo da se nada da će u junu i julu biti moguće organizovati ispite u učionicama i amfiteatrima kao što je to bilo ranije uz preporučene mjere opreza, kao što su socijalna distanca, nošenje maske i ispiti u manjim grupama.

- -

Porazno je da akademska zajednica, koja treba da bude nosilac pozitivnih društvenih promjena, uopće ne problematizira neadekvatno odvijanje online nastave, niti dovodi u pitanje polaganja ispita nakon (ne)izvođenja nastave.

Prema našim izvorima, studenti Pravnog fakulteta u Sarajevu izražavaju nezadovoljstvo u internim grupama i pitaju se kako polagati ispite iz pojedinih predmeta ako nastavu iz njih nisu imali.

Ministar obrazovanja, Anes Krivić kaže da će Senat UNSA zasjedati 27. maja i da će tada biti poznato, između ostalog, hoće li doći do nadoknade nastave.

O prekidu online nastave na svim ostalim fakultetima, ministar Krivić nije mogao generalizovati te je rekao da određeni fakulteti mogu nastaviti online, ali postoje i oni fakulteti koji zahtijevaju stručnu i praktičnu nastavu, ali i ispite.

“Sada ostaje da vidimo kako će se situacija odvijati do juna i jula kada su završni ispiti i mišljenja sam da postoji mogućnost da se oni održe u amfiteatrima i učionicama ako se u potpunosti relaksiraju mjere. Krizni štabovi donose mjere i preporuke, ali ne i načine na koje će se organizovati nastava i ispiti. I sada kada se budu ukinule određene mjere mi moramo naći načine da premostimo navedenu situaciju i privedemo školsku godinu kraju”, zaključio je Krivić.

Index.ba

 

 

 

 

Najnovije

Džamija Arnaudija na tren utišala uznemirujuću retoriku podjela i konflikta

Nakon sedam godina obnove u Banjaluci je zvanično otvorena ponovo izgrađena džamija Arnaudija. Minirana na današnji dan prije 31 godinu,...