Vijeće ministara BiH usvojilo plan hitnih mjera za rješavanje migrantske krize

Preporučujemo

Na današnjoj sjednici Vijeća ministara BiH jednoglasno su usvojene mjere i radnje koje bi trebalo preduzeti kako bi migrantska kriza bila stavljena pod kontrolu.

Jedna od mjera je jačanje zaštite granice kroz jačanje granične policije. Ministar sigurnosti Dragan Mektić najavio je sastanak ministara unutarnjih poslova zemalja regije u vezi rješavanja nezakonitih migracija preko zapadnog Balkana.

- -

Ovaj sastanak će biti održan 7. juna u Sarajevu.

“Postoji opći konsenzus u Vijeću ministara o postupanju u vezi sa pitanjem migranata”, rekao je Mektić novinarima po završetku sjednice Vijeća ministara precizirajući da je na osnovu usvojenog plana dosadašnje Koordinacijsko tijelo dobilo status Operativnog tijela za provođenje hitnih mjera, prenosi BHRT.

On je istakao da ne želi da se bavi pokušajima da se politički opravda ono što se prošle sedmice desilo na Ivan sedlu, kada je policija Hercegovačko-neretvanskog kantona zaustavila konvoj sa migrantima koji su iz Sarajeva izmješteni u centar u Salakovcu.

“To što neko želi da politički profitira na ovim ljudima koji prolaze pakao, sramota je tih ljudi”, rekao je Mektić i dodao da će o Ivan sedlu svoju riječ dati Tužiteljstvo BiH.

- -

Ministar sigurnosti tvrdi da “njegovo” ministarstvo i ostale institucije BiH, kada je riječ o rješavanju migrantske krize, rade po zakonu i u okviru svojih nadležnosti.

Prema Mektićevim riječima, postoji plan za migrante koji tek dolaze u BiH i uskoro bi se moglo očekivati definitivno rješenje za ovaj problem.

Nezakonite migracije kažnjivePrecizirajući da nadležne institucije ne mogu brinuti o nezakonitim migrantima, Mektić je naglasio da su nezakonite migracije kažnjive.

“Na institucijama BiH, prije svega Ministarstva sigurnosti je da stvore uvjete za human boravak onim migrantima koji su registrirani i koji su izrazili zahtjev za azil”, rekao je je Mektić.

Govoreći o premještanju migranata iz Sarajeva u Salakovac, Mektić je podsjetio da je ovaj centar još 2006. godine dobio status izbjegličkog centra i da je sada samo donesena odluka da se dio migranata smjesti u slobodne kapacitete u tom centru.

“Isto je i sa azilantskim centrom u Delijašu”, dodao je Mektić, navodeći da se migranti upućuju tamo gdje ima slobodnog mjesta i da nije potrebno donositi posebne odluke u vezi sa tim centrima.

On je objasnio da je centar u Salakovcu otvorenog tipa i da je tačno da su ga neki migranti napustili.

Kada je riječ o Imigracionom centru u Istočnom Sarajevu, Mektić je rekao da tamo boravi više od 100 stranaca koji nemaju status tražitelja azila.

Prema Mektićevim riječima, odluka da druge policijske agencije u BiH upute pomoć u ljudstvu Graničnoj policiji dala je rezultate i broj ulazaka migranata smanjen je za skoro dvije trećine.

“Ne postoji kriza koja nam izmiče kontroli”, tvrdi Mektić.

On je naveo da Ministarstvo sigurnosti sarađuje sa MUP-om Kantona Sarajevo i da neće biti dozvoljeno formiranje novih šatorskih naselja.

Prema njegovim riječima, UNHCR vrši monitoring postupanja sa migrantima i poštovanja međunarodnih standarda i konvencija.

Odgovarajući na pitanje da li je upoznat da Hrvatska ilegalno vraća migrante sa svoje teritorije u BiH, Mektić je rekao da ima različitih informacija kada je riječ o postupanju susjednih zemalja sa migrantima, ali nije dao više detalja.

Najnovije

EUFOR objavio novi snimak vježbe s Oružanim snagama BiH, učestvovali i vojnici iz tri evropske zemlje

Pripadnici EUFOR-a u Bosni i Hercegovini nastavili su aktivnosti u sklopu vojne vježbe "Meleager" koja se izvodi na tlu...