Zakon o sukobu interesa usvojen u oba doma Parlamneta BiH: Imali smo bolji zakon 2013., bit će opet “nismo znali”

Preporučujemo

Dom naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine usvojio je danas na hitnoj sjednici Zakon o sprečavanju sukoba interesa u institucijama na nivou Bosne i Hercegovine, koji je prekjučer usvojilo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine. Skoro istovremeno ga je usvojio Zastupnički dom.

Zakon je prekjučer usvojilo Vijeće ministara Bosne i Hercegovine. Radi se o zakonu koji je, rečeno je, jedan od evropskih uvjeta.

- -

Šefik Džaferović (SDA), predsjedavajući Kluba delegata iz reda bošnjačkog naroda, kazao je da je BiH imala bolji zakon 2013. nego ovaj danas, a koji je jedan od uvjeta za otvaranje pristupnih pregovora sa EU-om, te da je tada, 2012/2013. godine, udruženom akcijom tadašnje vlasti SDP-a, HDZ-a i SNSD-a srušen institut sukoba interesa.

– Deset godina se borimo da dođemo do stepena koji imali 2013. I ako usvojimo ovaj danas, nećemo doći na taj stepen jer je tada pitanje sukoba interesa uređivala Centralna izborna komisija BiH, odnosilo se na cijelu BiH – dodao je Džaferović.

Delegat Dženan Đonlagić (DF) rekao je da će ovo biti još jedan zakon kao onaj od prije desetak godina, Zakon o prebivalištu, koji će nakon naknadne pameti biti interpretiran u javnosti kao “nismo znali ni očekivali da će biti zloupotreba”.

– Jedna od većih manjkavosti jeste da je Vijeće ministara u posljednji čas promijenilo ključne stvari. Izbacili su iz teksta odredbu koja se tiče obaveze drugim organima da komisiji za odlučivanje o sukobu interesa dostavi podatke neophodne da provjeri tačnost imovinskih kartona. To će u provedbi zakona biti jedna od najvećih negativnih posljedica ovakvog teksta – ukazao je Đonlagić.

- -

Džemal Smajić, delegat (Stranka za BiH) u Domu naroda Parlamenta BiH kao sporan segment Zakona o spriječavanju sukoba interesa izdvojio je način imenovanja članova Komisije koja će odlučivati o sukobu interesa.

„Pošto Bošnjaci čine više od 50 posto sastava naroda, jasno je da u Komisiji mora biti najmanje tri Bošnjaka. Ovakav prijedlog ministra Bunoze nije uopće iznenađenje, jer kao ministar Ministarstva pravde BiH, suprotno zakonima BiH omogućio je da u Ministarstvu ima zaposlen jednak broj Hrvata i Bošnjaka, po 37%, uprkos činjenici da Bošnjaka ima tri puta više prema posljednjem popisu stanovništva i da je članom 7. Zakona o upravi ministar bio dužan da osigura odgovarajuću nacionalna zastupljenost državnih službenika i zaposlenika u skladu sa nacionalnom strukturom stanovništva u Bosni i Hercegovini”, kazao je Smajić.

Zakon je predvidio osnivanje posebne komisije za utvrđivanje sukoba interesa čiji članovi ne smiju biti članovi neke političke stranke, za razliku od aktuelne komisije u čiji sastav ulaze bh. parlamentarci. Predviđene su i kazne za one za koje se utvrdi sukob interesa, kao i uspostava javnog registra imovine nosilaca javnih funkcija.

Međutim, zakon predviđa da nosioci javnih funkcija smiju zadržati poklon u vrijednosti do 300 KM, dok je taj iznos u još uvijek aktuelnom zakonu 200 KM.

Povećan je i iznos u kojem se fondacije i udruženja, na čijem su čelu funkcioneri, mogu finansirati iz budžeta, a koji ne predstavlja sukob interesa. Konkretno, nosilac javne funkcije ne smije obavljati dužnost ovlaštenog lica u fondacijama ili udruženjima koje se finansiraju iz budžeta u iznosu većem od 20.000 KM godišnje, odnosno većem od 70.000 KM u udruženju ili fondaciji iz oblasti sporta. Ta granica u aktuelnom zakonu iznosi 10.000 KM, odnosno 50.000 KM za fondacije i udruženja iz oblasti sporta i kulture.

Zamjerke na rješenja iz zakona su imali iz Direkcije za evropske integracije. Ova direkcija je u mišljenju, između ostalog, ukazala da je u nacrtu zakona u odnosu na prednacrt brisano da nosilac javne funkcije ne može koristiti javne resurse za promociju političke stranke i u lične svrhe, kao i da je brisano da je zabranjeno privilegovati lice radi stranačkog i drugog opredjeljenja ili porijekla, lične ili porodične veze. Zato iz Direkcije za evropske integracije predlažu da se ovo preispita.

Najnovije

Godina dana od pogibije bh. novinara u Ukrajini Armana Soldina

Prošla je tužna godina od dana kada je novinarsku zajednicu, ali i cjelokupnu javnost potresla vijest o smrti rođenog...