VIDEO Analiza: Iako Moskva i Teheran negiraju, Hutiji su naoružani ruskim raketama Zrak-Zrak R-27T

Preporučujemo

Piše: Nedžad Ahatović

Saudijski dvosjedni lovac bombarder američke proizvodnje F-15ES Strike Eagle pogođen je 21. marta tokom obavljanja rutinskih operacija bombardovanja položaja pobunjenih Hutija iznad Jemena ruskom raketom u režimu gađanja Zrak-Zrak R-27T.

- -

Ovu informaciju novinarima je potvrdio i Turki Al Turki glasnogovornik koalicijskih snaga koje vrše borbene operacije u Jemenu. On je kazao kako je raketa ruske proizvodnje ispaljena sa kopna uspjela da pogodi lovac bombarder F-15ES, ali da je letjelica iako teško oštećena ipak uspjela da se sigurno spusti u bazu. Incident se desio iznad grada Saane, a medijski kanal pobunjenih Hutija Al Masirah, je objavila i sliku i snimak kada je pogođena saudijska letjelica.

Glasnogovornik koalicijskih snaga pukovnik Al Turki izrazio je zabrinutost ovim razvojem događaja i okrivio Iran da cijelo vrijeme trajanja antiterorističke operacije Saudijske Arabije u Jemenu krijumčari Hutijima visokosofisticirano rusko oružje i time im povećava ofanzivnu borbenu sposobnost. Naoružavanje terorističkih grupa kako je pobunjene Hutije nazvao pukovnik Al Turki je ozbiljno kršenje svih međunarodnih regula, dok istovremeno i Moskva i Teheran kategorički negiraju takve aktivnosti iako dokazi poput ovoga govore sasvim drugačije.

Ruska raketa Zrak-Zrak R-27T (NATO kodnog imena AA10 Alamo) koristi se na najsavremenijim ruskim lovcima 4+ generacije i vrlo je moćno i precizno oružje dometa 63 do 100 km, koje se na cilj navodi poluautomatskim radarskim vođenjem ili sa tzv. IC tragačem toplinskog zračenja.

- -

Saudijski lovac bombarder F-15ES Strike Eagle je višenamjenski borbeni avion dvosjed namijenjen prije svega za distribuciju inteligentnog streljiva i navođenih aviobombi. Radi se o radikalno redizajniranom osnovnom modelu američkog lovca F-15 Eagle koji je prvi put poletio 1972. godine. Kolika je razlika između lovačke i lovačko bombarderske verzije ovog aviona najbolje govori podatak da je lovac bombarder F-15E skuplji za cca 15 miliona dolara u odnosu na čisto lovačku verziju (25 miliona $ F-15C, 38 miliona $ F15E) s tim što su saudijske verzije ovog lovca nazvane F-15ES dodatno modificirane po cijeni od 45 miliona $ dolara po lejtelici.

F-15ES nosi 11 tona ubojnog materijala max. brzinom od 2,5 maha na daljinu od 3900 km sa dodatnim rezervoarima. Avionika i elektro-optički navigacijski i nišanski sistemi za gađanje kopnenih pokretnih i nepokretnih meta, kao i ciljeva u zraku kod ove verzije F-15 su zadnja riječ zrakoplovne visokosofisticirane tehnologije koja se novcem može kupiti. Saudijska Arabija je od kompanije Boeing 2011. godine naručila 68 ovih letjelica i modifikaciju svih potojećih 170 letjelica. Vrijednost kompletnog ugovora sa svim pratećim elementima i desetorostrukim kompletom naoružanja iznosila je 29.5 milijardi $.

Najnovije

Oglasio se EUFOR: Pratimo sigurnosnu situaciju

Proteklih dana neke neodgovorne i neodmjerene izjave pojedinih bh. političara izazvale su zabrinutost među građanima. Danas su se oglasili iz...