Duška Jurišić o novom zakonu o javnom redu i miru u KS: Mediji se ne mogu definisati kao javna mjesta

Preporučujemo

U javnosti su se pojavili komentari da bi zakon mogao poslužiti kao alat obračuna sa neistomišljenicima, po uzoru na antidemokratski zakon koji dekriminalizacijom klevete nastoji usvojiti Narodna skupština Republike Srpske.

O ovoj temi smo razgovarali s Duškom Jurišić, zamjenicom ministra za ljudska prava i izbjeglice Bosne i Hercegovine.

- -

Na početku razgovora Jurišić naglašava da smatra kako bi se pitanje iznošenja i prenošenja lažnih vijesti putem online medija, portala i društvenih mreža trebalo riješiti posebnim zakonom, a ne Zakonom o prekršajima protiv javnog reda i mira.

“Rasprava u medijima, koja je počela nakon što je Vlada Kantona Sarajevo prihvatila Nacrt Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira na području Kantona Sarajevo, pokazuje koliko je važno regulisati i pitanje transparentnosti vlasništva nad online medijima. S pitanjem vlasništva, uredilo bi se i pitanje odgovornosti za objave vijesti, komentara i drugih sadržaja.U vezi Zakona, smatram da javna mjesta mogu biti ulice, trgovi, javni putevi, parkovi, izletišta, stadioni, dvorane itd, ali se ovim Zakonom kao javna mjesta ne mogu definirati mediji”, ističe Jurišić.

KAZNE IDU I DO 1.800 KMVlast u Sarajevu će kažnjavati širenje lažnih vijesti. Da li je policija ta koja to može utvrđivati?

Dodaje da se član 30. predloženog Zakona ne bi trebao primjenjivati na sadržaje koji se odnose na kritiku vlasti, javnih ličnosti i pojedinaca te generalno na procesuiranje medijskih sadržaja.

- -

“Mislim da će pravni stručnjaci osporavati i član 24. – govor mržnje, koji postoji i kao krivično djelo, pa bi u skladu s Uputstvom MUP-a nadležni tužilac odlučivao kada bi se govor mržnje tretirao kao prekršaj, a kada kao krivično djelo. Najbitnije je da li se nekim neistinitim sadržajem povrijeđuje društveno i opće dobro, a ne prava pojedinca, koja su zaštićena Zakonom o zaštiti od klevete”, kaže nam Jurišić.

Naglašava da je važna činjenica da je je predlagač Zakona, ministar unutarnjih poslova Kantona Sarajevo Admir Katica pokazao zainteresovanost da čuje prijedloge, primjedbe i sugestije građana, nevladinih organizacija, novinara i državnih institucija prije nego što nacrt Zakona bude stavljen na dnevni red Skupštine Kantona Sarajevo te da primjedbe i prijedloge uvaži.

“I još nešto, ne manje bitno, smatram licemjernim saopštenja nekadašnjih predstavnika vlasti u Sarajevu, koji se sada tobože zalažu za demokratiju, slobodu mišljenja i govora. Nijedne riječi nisu rekli povodom izmjena i dopuna Krivičnog zakonika RS-a, kojim se kriminaliziraju, prije svih, novinari. Ništa nisu uradili na regulaciji online medija, ali zato jesu na kontroli kako javnih, tako i privatnih medija, te omogućili, pa i podržali objavljivanje i širenje lažnih vijesti i govora mržnje”, zaključuje Jurišić.

Podsjećamo, ministar Katica je govoreći o Nacrtu ovog zakona rekao sljedeće:

“Prvi put u Kantonu Sarajevo smo propisali kao prekršaj, odnosno definisali kao javno mjesto, i djelovanje na internetu. Dakle, kada neko bude prijetio, nasilnički se ponašao na internetu, u budućnosti će moći biti prekršajno sankcinoniran, ako je to radio na području KS ili ako je posljedica nastupila na području našeg kantona. Posebno smo ponosni na ovu novu odredbu zakona.”

Najnovije

Sarajevska policija traga za biciklistom koji je udario 84-godišnjaka i pobjegao

U Sarajevu je jučer je došlo do saobraćajne nesreće u kojoj je, za sada, nepoznati biciklista udario i teško...