Emotivan govor Menachema Rosensafta: Šta mogu ja, sin preživjelih iz Aušvica, reći vama u Srebrenici

Preporučujemo

Potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa Menachem Rosensaft održao je danas emotivan govor na komemoraciji u Memorijalnom centru Potočari, piše Faktor.

Rosensaft je veći dio svog govora posvetio ubijenom novinaru Nihadu Nini Ćatiću koji je ubijen u Srebrenici i njegovoj majci Hajri Ćatić koja je preminula prošle godine.

- -

– Nihad Nino Čatić je 10. jula 1995. godine emitovao svoju posljednju radijsku emisiju iz Srebrenice. “Srebrenica se pretvara u najveću klaonicu”, izvjestio je. Sljedećeg dana kada je Vojska Republike Srpske počela provoditi završnu stravičnu fazu genocidnog pokolja stanovnika Srebrenice, Nino je majci rekao da s prijateljima planira bijeg u kroz šumu. Tada je majka Hajra posljednji put vidjela Ninu. Dan prije snimila je njegov posljednji radijski prijenos. Kad liježem i kad ustajem, ta rečenica je sa mnom – Srebrenica se pretvara u najveću klaonicu, pričala je Hajra. Ona je 26 godina uzaludno tragala za Nininim kostima, bila je i moćna i pokretačka snaga iza ovog dirljivog Memorijala – priča Rosensaft.

– Teško je i zamisliti smrt 8.382 dječaka i muškarca čija se lica spajaju jedno u drugo. Isto kao što je teško pojmiti i šest miliona jevreja ubijenih u Holokaustu”, naveo je Rosensaft u svom obraćanju. Da bismo mi ostali mogli da shvatimo ogromnu ljudsku tragediju genocida u Srebrenici, moramo razmišljati o pojedinačnim žrtvama i zamisliti njihov strah, tjeskobu, bol, i monstruoznost njihovih ubistava. Šta mogu ja, sin dvoje preživjelih iz Aušvica reći preživjelim genocida Srebrenice i porodicama, a da to nije nešto što već znaju. Znamo koliko je ova godišnjica srceparajuća, ali ona je od velikog značaja za sve one koji imaju savjest – kazao je.

Podsjetio je i na čuveni govor Elia Wiesela nakon što je primio Nobelovu nagradu za mir 1986. godine.

– Gdje god muškarci i žene budu proganjani zbog svoje rase, religije ili političkih stavova – to mjesto mora u tom istom trenutku postati centar svemira – citirao je Rosensaft pisca.

- -

– To je postala i Srebrenica u julu 1995. godine, a međunarodna zajednica mora biti primorana da se prisjeća genocida koji je dozvolila da se tamo dogodi, zbog svog apsolutnog neuspjeha i odbijanja da to spriječi”, nastavlja potpredsjednik Svjetskog jevrejskog kongresa. Nino Čatić nije bio usamljen u pokušaju da alarmira javnost – istakao je.

Pozvao je na podršku inicijative Dunje Mijatović, povjerenice za ljudska prava Vijeća Evrope, da se 11. juli proglasi zvaničnim danom sjećanja na žrtve genocida.

– To bi trebalo učiniti ne samo iz poštovanja prema žrtvama, nego i kao javnu kontramjeru upornim nastojanjima, posebno, ali ne i isključivo primjetnim u Republici Srpskoj, da se negira ovaj genocid – smatra Rosensaft.

– Činjenica je, da je tokom nekoliko dana u julu, paravojna banda bosanskih Srba, pod komandom Ratka Mladića, ubila više od osam hiljada muslimanskih muškaraca i dječaka, starosti od 12 do 72 godine, u i oko Srebrenice, koju je UN proglasio sigurnom zonom. Ne možemo dozvoliti da oni koji poriču genocid u Srebrenici i dalje nekažnjeno šire svoje laži i besramno pokušavaju prebaciti krivicu na žrtve, kao što je to prošle godine urađeno u izvještaju samozvane nezavisne komisije koju su imenovale vlasti RS. Taj izvještaj je intelektualna i jurispodencijalna gadost koja poriče nedvosmislene nalaze – zaključuje je Rosensaf u svom govoru.

Najnovije

“Neradna nedjelja” predviđena zakonom Ministarstva trgovine FBiH je podvala, ona neće biti neradna za radnike

Neradna nedjelja koja se spominje u zakono o uslužnoj djelatnosti, a čiji je predlagač Federalno ministarstvo trgovine, nije neradna,...