Francuska blizu da prestigne Rusiju kao drugi najveći izvoznik oružja u svijetu

Preporučujemo

Francuska je sve bliže tome da prestigne Rusiju kao drugog najvećeg izvoznika oružja na svijetu iz SAD-a, dok se britanski udio na svjetskom tržištu smanjio, pokazala je analiza.

Oštar porast prodaje i budućih narudžbi oružja u zemljama Azije, Okeanije i Bliskog istoka u posljednjih pet godina sugeriše da bi francuski proizvođači mogli nadmašiti svoje ruske rivale u roku od jednog desetljeća.

- -

Francuski udio u globalnom odbbrambenom izvozu iznosio je 11 posto u razdoblju 2018.-22., u odnosu na 7,1 posto od 2013. do 2017., što je povećanje od 44 posto. Indija, Katar i Egipat bili su najveći klijenti.

U isto vrijeme, ruski udio u svjetskom izvozu oružja pao je za 31 posto – s gotovo četvrtine ukupne prodaje 22 posto u pet godina do 2017. na 16 posto u posljednjih pet godina.

Kolaps ruskog izvoza dogodio se u posljednje tri godine, a prodaja u Kinu i Egipat, dva najveća tržišta, bila je pod pritiskom, prema analizi Stockholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (Sipri).

Čini se da je status Rusije gotovo parije među nekim zemljama uoči i nakon njene potpune invazije na Ukrajinu u februaru prošle godine bio velika kočnica izvozu, zajedno s rastućom kineskom samodostatnošću.

- -

“Vjerovatno je da će se količine narudžbi iz ove dvije države smanjiti u nadolazećim godinama”, kažu autori izvještaja Sipri pod naslovom Trendovi u međunarodnoj trgovini oružjem. “Egipat je, na primjer, otkazao veliku narudžbu borbenih aviona 2022., vjerovatno zbog pritiska iz SAD-a, a Kina se sve manje oslanja na ruski uvoz dok povećava domaću proizvodnju naprednog glavnog naoružanja.

“Mali obim isporuka velikog oružja iz Rusije na čekanju ukazuje na to da će njen izvoz oružja vjerovatno nastaviti padati u nadolazećim godinama.”

U izvještaju se dodaje: “Borbeni avioni i borbeni helikopteri bili su među glavnim ruskim izvoznim oružjem od 1992. Isporučeno je ukupno 328 takvih u 2018. – 2022., što je činilo 40 posto ruskog izvoza oružja u tom razdoblju.

“Do kraja 2022. imao je na čekanju isporuke za samo 84 borbena aviona i borbena helikoptera. Ruska invazija na Ukrajinu vjerovatno će dodatno ograničiti sposobnost Rusije da izvozi oružje, budući da će vjerojatno dati prednost proizvodnji oružja za vlastitu vojsku nad onim za izvoz.”

Rusija je najmanje tri desetljeća drugi najveći svjetski izvoznik oružja, a prodaja borbenih helikoptera i aviona glavni je oslonac njezine odbrambene industrije.

Pieter Wezeman, viši istraživač u Sipriju i jedan od autora izvještaja, rekao je da bi Francuska mogla pogurati naprijed, s obzirom na aktivnosti francuske države u širenju svog odbrambenog sektora i utjecaj zapadnih sankcija i diplomatskih napora na Rusiju nakon invazije Vladimira Putina na Ukrajinu .

“Francuska je doživjela nagli porast izvoza oružja u smislu isporuka. U isto vrijeme, francuska industrija oružja, uz potporu francuske vlade, uspjela je potpisati više velikih poslova za izvoz oružja, s isporukama planiranim u nadolazećim godinama Francuska ima znatno više naručenog naoružanja za izvoz od Rusije, što sugerira da je moguće da će u narednom desetljeću francuski izvoz oružja biti istog reda veličine, ili čak veći od izvoza Rusije”, kazao je Wezeman.

Odbrambeni sektor Velike Britanije nije uspio sklopiti ugovore s ključnim partnerima kao što je Saudijska Arabija posljednjih godina, što je dovelo do smanjenja izvoza oružja za više od trećine 35 posto, smanjujući udio zemlje u globalnom izvozu oružja sa 4,7 posto između 2013. i 2017. na samo 3,2 posto u 2018-22.

“Saudijska Arabija je bila najveći kupac oružja iz Velike Britanije u prethodna dva petogodišnja razdoblja, prije 2018.-2022., ali trenutno postoji vrlo malo saudijskih narudžbi za glavno oružje iz Velike Britanije. U 2020. godini još uvijek se pričalo o planovima za narudžbu 48 borbenih zrakoplova Typhoon, ali čini se da je taj posao zapeo u godinama nakon toga”, pojasnio je analitičar.

Pet najvećih izvoznika oružja su su SAD, Rusija, Francuska, Kina i Njemačka, na koje otpada više od tri četvrtine ili 76 posto ukupnog izvoza oružja.

SAD je i dalje svjetska velesila u prodaji oružja. Njen izvoz porastao je za 14 posto u razdoblju 2013.-17. i 2018.-22., a njegov udio u ukupnom globalnom izvozu oružja porastao je s 33 posto na 40 posto.

Nešto manje od polovice tog izvoza 41 posto otišlo je na Bliski istok, ali SAD je isporučio glavno oružje u 103 države u proteklom petogodišnjem razdoblju, gotovo koliko i sljedeća dva najveća izvoznika zajedno.

Ukrajina je postala veliki uvoznik oružja u razdoblju 2018.- 2022. Bila je 14. najveći uvoznik oružja na globalnoj razini u tom razdoblju i treći najveći u 2022. Pet najvećih uvoznika oružja u razdoblju 2018.-22. bili su Indija, Saudijska Arabija, Katar, Australija i Kina.

Najnovije

Uredba Vlade FBiH o pomoći radnicima u iznosu do 2.520 KM: Privatnici bili “škrti”, mjera bi mogla biti produžena

Prošlo je skoro pet mjeseci od donošenja Uredbe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine kojom se omogućava poslodavcima da izvrše...