Izbori će koštati 11,7 miliona KM, promjene u BiH moguće uz veću izlaznost mladih

Preporučujemo

Opći izbori u Bosni i Hercegovini će biti održani 2.oktobra 2022. Godne. Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine (CIJ) danas je donijela odluku o raspisivanju i održavanju izbora. Izbori će koštati 11.720.000 KM.
 
Suad Arnautović, predsjednik CIK-a, je naglasio da se finansijska sredstva moraju obezbijediti u roku 15 dana, od dana raspisivanja izbora, a najkasnije do 19. maja 2022. godine. 
 
– Mi očekujemo i jako smo optimistični da će Vijeće ministara donijeti odluku. Mi smo poslali pismo da se sastanemo da prekinemo ovu trakavicu – dodao je Arnautović.
 
O raspisivanju izbora Index.ba razgovarao je sa bh.građanima. Svi su složeni u jednom, izbori trebaju biti održani. No poručuju da, ukoliko želimo promjene i bolju budućnost, izlaznost mora biti veća.
 
Promjene mogu donijeti mladi.
 

Ako želimo da se nešto promijeni, da i narednih godina o našoj sudbini ne odlučuju oni koji su nas “zavili u crno”, izađimo i glasajmo. Mladi i sposobni moraju da preuzmu ovu zemlju, povedu nas u demokratska društva, u EU porodicu… Potrebno je da izađu na izbore u što većem broju i naprave te promjene koje će nam svima donijeti bolju budućnost – kazao je za Index.ba Mustafa Ganija.
 

- -

Dok u BiH CIK muku muči i od Vijeća ministara BiH traži da usvoji budžet, te obezbijedi 11,7 miliona KM za održavanje izbora, u svijetu odluka o raspisivanju izbora prožeta je drugim stvarima.
 
Svjetski mediji danas su prenijeli vijest o raspisivanju Općih izbora u Bosni i Hercegovini, napominjući kako se najava desila usred etničkih tenzija u zemlji ali i neslaganja oko reforme izbornog zakonodavstva. Tako Agencija Associated Press, čiji je izvještaj prenio veliki broj stranih medija, napominje kako je Centralna izborna komisija zakazala izbore “uprkos zahtjevima bh. Hrvata da se prethodno dogovore nova izborna pravila”.
 
Ovaj medij pojašnjava kako Hrvati traže izmjene izbornog zakonodavstva jer tvrde da su diskriminirani u entitetu Federacija BiH u odnosu na Bošnjake, koji demantiraju takve tvrdnje. Osim toga, financijska sredstva za oktobarske izbore tek trebaju biti osigurana, prenosi AP.
 
Također, upozorava se kako tenzije među bh. etničkim grupama traju još od rata 1990-ih, te kako postoje strahovi da bi konflikt u Ukrajini mogao izazvati sukob “u nestabilnoj balkanskoj zemlji u kojoj bh. Srbi održavaju bliske veze s Rusijom”.
 
I Reuters javlja da se najava izbora dešava iako ne postoji dogovor o izbornoj reformi u zemlji, a državne vlasti još nisu osigurale financijska sredstva za održavanje izbora.
 
“Ako se izbori održe, to će biti drugi put da se glasanje provodi prema izbornim pravilima koja ne uključuju izmjene koje traže hrvatski nacionalisti, koji žele povećati svoju zastupljenost u nacionalnim institucijama”, piše ovaj medij.
 
Napominje se i kako, prema važećem zakonu, financiranje za izbore mora biti osigurano u roku od dvije sedmice od najave izbora.
 
Reuters, čiji su izvještaj prenijeli i drugi svjetski mediji, ističe kako Bosna i Hercegovina trenutno prolazi kroz najgoru političku krizu od kraja rata, “s bh. Srbima koji osporavaju državne institucije u sklopu svojih dugogodišnjih nastojanja za odcjepljenjem, a Hrvati upozoravaju na političke posljedice ako se glasanje održi prema važećem izbornom zakonu”.
 

Najnovije

Ispovijest majke kojoj je snajperista 1992. ubio dvogodišnjeg sina: “On je meni tako u krilo upao i, čini mi se, Goražde je vrištalo”

Adnan Šubo imao je nepune dvije godine kada je pogođen snajperskim metkom dok je starijoj sestri pružao ruke da...