Odbijeni amandmani iz RS: Vijeće Evrope usvojilo Rezoluciju o BiH

Preporučujemo

Parlamentarna skupština Vijeća Evrope velikom većinom usvojila je Rezoluciju o Bosni i Hercegovini. Za Rezolucija je glasalo 496 zastupnika za, 132 su bila protiv, a 67 suzdržanih, piše Patria.

Nakon duge i iscrpljujuće rasprave na kraju je usvojena prilično balansirana Rezolucija kojom se s jedne strane pozdravljaju pomaci kao što su dogovor oko Reformske agende, organizacije popisa stanovništva te podnošenje aplikacije za članstvo u Evropskoj uniji, dok se s druge izražava zabrinutost izostankom rezultata vezanih za provođenje Strategije za procesuiranje ratnih zločina i završetka procesa pronalaženja nestalih.

- -

Rezolucijom se pozivaju politički predstavnici u BiH da najkasnije šest mjeseci prije održavanja Općih izbora 2018. godine usvoje novi Izborni zakon.

– Za Skupštinu je krajnje problematičan nedostatak političke volje koja bi nakon više od osam godina građanima Mostara omogućila da koriste pravo da izaberu predstavnike u Gradsko vijeće – navodi se u Rezoluciji.

Rezolucijom se izražava zabrinutost što Ustav RS-a još uvijek poznaje termin smrtna kazna, dok se Federaciji zamjera činjenica da u četiri kantona Srbi nisu konstitutivan narod.

Izražava se zabrinutost zbog sve većeg nepoštivanja vladavine prava u BiH i žaljenje zbog odluke RS-a da ne provede odluku Suda BiH o uknjižbi na državu vojne imovine, ali i zbog odluke da se održi referendum o Danu RS-a uprkos presudi Ustavnog suda.

- -

Jedan od zahtjeva u rezoluciji je i uspostava vrhovnog suda na državnom nivou ili apelacionog unutar Suda BiH, te novi zakon o VSTV-u.

Obaveza boravišta vezana za izbor tročlanog Predsjedništva države također treba biti ukinuta u skladu sa presudom Evropskog suda u predmetu Pilav.

Jedan od izvjestilaca Vijeća Evrope, Tiny Kox upozorio je političare u BiH da je neophodno izmijeniti Ustav, provesti presude sudova koje bi omogućile ravnopravno kandidovanje za Predsjedništvo BiH i Dom naroda parlamenta Federacije, da građanima Mostara bude omogućen izlazak na izbore.

Kox je najavio dolazak u BiH naredne sedmice i upozorio da postoji rizik blokade na svim nivoima vlasti nakon izbora.

– Članstvo u Vijeću Evrope nije besplatno. Ko želi da bude član, mora da se obaveže na ispunjavanje obaveza. Da Sarajevu i Banja Luci kažem da imamo problem. Vrijeme je da prihvatite odgovornost, da radite i da BiH učinite ravnopravnom članicom Vijeća Evrope. Nemojte reći da je nemoguće od BiH napraviti funkcionalnu državu, vi ste u parlamentu, za vas su ljudi glasali i to nije validan argument. Nemojte reći da je nemoguće, vi ste nadležni za to – poručio je Kox.

Dejtonski Ustav nije dobar za državu jer prepoznaje samo tri konstitutivna naroda. Poručio je austrijski delegat Stefan Schennach.

-Niko ni ne pomišlja da implementira presudu Sejdić-Finci, djeca iz miješanih brakova moraju da se opredijele a ne žele to. Stvarno je nedopustivo da političari ne reaguju na ono što se dešava u državi. Posebno gradu Mostaru treba omogućiti da funkcioniše, to je skandal, morate pokazati političku odgovornost – smatra Schennach.

Dva amandmana koja je uložila predstavnica BiH u Vijeću Evrope Milica Marković iz SNSD-a o entitetskom glasanju koje je postavljeno kao problem za pravnu reformu u BiH, Dan Republike Srpske i problem što Republika Srpska nije registrovala vojnu imovinu na ime BiH kao svojinu odbili su Monitoring komitet i Parlamentarna skupština Vijeća Evrope.

Marković je nakon usvajanja Rezolucije kazala kako Rezolucija predstavlja pretočenu priču sarajevskog političkog miljea.

Najnovije

Suđenje maloljetničkoj bandi koju je vodio tinejdžer iz BiH

U Regionalnom sudu u Beču danas se pojavilo 10 maloljetnika koji se terete za ozbiljna krivična djela, a koji...