DANAS AŽURIRANA Ko se iz BiH nalazi na novoj američkoj crnoj listi

Preporučujemo

Crna lista (1.080 stranica) Ministarstva finansija SAD ažurirana je danas, a na njoj su se ponovo našli bh. političari na funkcijama u Bosni i Hercegovini, bivši ministri, ali i osuđeni ratni zločinci, te desetine humanitarnih i nevladinih organizacija koje imaju registrovana sjedišta i podružnice u Bosni i Hercegovini.

Na listi su i dalje Ljubiša Beara, Ljuban Ećim, Milorad Krnojelac, Radislav Krstić, Savo Krunić, Milan Lukić, Sredoje Lukić, Sreten Lukić, Veselin Šljivančanin, Slobodan Tešić, Dragan Spasojević, Milomir Stakić, Radovan Karadžić, njegov brat Luka Karadžić, te sin i kćerka Aleksandar Karadžić i Sonja Jovičević- Karadžić, te jedina bh. politička stranka SDS.

- -

Tu su i dalje Bakir Alispahić, Senad Šahinpašić, Hasan Čengić, Safet Durguti, Amir Kubura.

Već godinu dana na listi je i predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik. Uzalud je trošio milione na lobiranje, ali predsjednik SAD Donald Trump nije rekao svojoj administraciji, kako se to predsjednik manjeg bh. entiteta nadao, da ga izbriše.

Na crnoj listi je i dalje sadašnji načelnik Općine Sokolac Milovan Cicko Bjelica i njegovua firma “Cicko” iz RS-a.

- -

Tu se nalazi i nekoliko članova porodice Keljemendi – Elvis, Naser, Besnik i Liridon, te njihovi hoteli Casa Grande u Sarajevu i Ulcinju.

Ali, čini se da ovo ministarstvo nije baš toliko ažurno, pa se na listi našao i jedan umrli. Radi se o Bajri Ikanoviću koji je otišao na sirijsko ratište te poginuo u Iraku, kako su bh. mediji objavili.

Ikanović je od ranije bio predmet istrage SIPA-e, koja je protiv njega 10. juna 2014. godine Tužilaštvu BiH podnijela Izvještaj o počinjenom krivičnom djelu i počiniocu zbog postojanja osnova sumnje da je počinila krivično djelo iz člana 202d. KZ BiH (Organiziranje i pripadanje terorističkoj grupi), kako je pisao N1.

Na listi se našla i hercegovačka kompanija – Puma osiguranje, a identitet vlasnika nismo mogli otkriti, niti je naveden. Ranije se sa ovom kompanijom u vezu dovodio Zoran Buntić.

Tu su se našle i neke, javnosti nepoznate, organizacije, poput “Orphanage center” ili u prevodu, sirotište iz Kuvajta, a adresu ima i u Hotonju u Sarajevu. U okviru liste je i Asocijacija za građanska prava i otpor laži, odnosno centar i džemat Furkan koji se dovodi u vezu sa radikalnim islamom i u drugim zemljama, kako su mediji izvjestili. Navedeno je više adresa – u Sarajevu i Zenici.

Tu se našla i “Organizacije preporoda islamske tradicije” iz Kuvajta, sa sjedištem u Sarajevu. Prema pisanju medija, ova organizacija se dovodi u vezu sa finansiranjem Al-Kaide te je bila pod istragom Tužilaštva BiH, uz još nekoliko humanitarnih organizacija.

Ono što se u BiH naziva “crna lista” jeste Specially designated nations (SDN). Ured za kontrolu stranih sredstava (OFAC) periodično objavljuje spisak fizičkih ili pravnih osoba (SDN) kojim se zabranjuje ulazak u SAD ili zamrzavaju njihova sredstva u SAD-u.

Kompletnu listu možete pogledati ovdje:

 https://www.treasury.gov/ofac/downloads/sdnlist.pdf

 

(Ines Sandžaktarević)

 

Najnovije

Željezničar osigurao opstanak, Tuzlaci pred ispadanjem iz elitnog ranga

Odigrana je na Grbavici utakmica 30. kola Wwin lige Bosne i Hercegovine između Željezničara i Tuzla Cityja. Na kraju...