OHR pozvao na donošenje zakona kojima se borba protiv korupcije osnažuje, a ne slabi

Preporučujemo

Zastupnici u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH na jučerašnjem zasjedanju ubjedljivom većinom izglasali su izmjene Krivičnog zakona FBiH, odnosno člana 382. tog zakona koji se odnosi na trgovinu utjecajem. Ta vrsta trgovine se više neće tretirati kao krivično djelo, osim u slučaju kada se direktno traži ili daje mito.

Izmjene ovog člana Krivičnog zakona predložila je Elzina Pirić iz Pokreta demokratske akcije na čijem je čelu Mirsad Kukić. Predsjedniku te stranke upravo se sudi za ovo krivično djelo. Izmjene člana 382. Krivičnog zakona FBiH su podržali zastupnici iz SDA, SBB-a, HDZ-a BiH i SDP-a BiH. Za isto djelo sudi se i zastupniku Amiru Zukiću iz SDA, kao i Asimu Sarajliću, potpredsjedniku SDA i zastupniku u Državnom parlamentu.

- -

Ivana Korajlić iz Transparency Inernationala smatra da je riječ o sužavanju prostora za kažnjavanje krivičnih djela, što nije dobro. Ona je navela da je ovaj zakon 2016. godine bio usklađen sa preporukama GRECO-a (Antikorupcijsko monitoring tijelo Vijeća Evrope), ali se novim izmjenama Krivičnog zakona u Federalnom parlamentu odstupilo od evropske prakse.

Izmjene Krivičnog zakona na način kako je to urađeno u utorak u Predstavničkom domu Parlamenta FBiH kritizirali su i iz DF-a i Naše stranke, iz koje su najavili blokadu usvajanja izmjena Zakona na Domu naroda.

Iz SDP-a su danas istakli da je neprihvatljivo da se navedene izmjene zakona realiziraju bez aktivnog učešća Ministarstva pravde i nadležnih pravosudnih institucija, prenosi NAP.

„S obzirom da Zakon jučerašnjim glasanjem nije stupio na snagu, te da mu predstoji procedura u Domu naroda Parlamenta FBiH, pozivamo nadležne pravosudne institucije, VSTV, akademsku zajednicu, Evropsku komisiju i pravni odjel OHR-a da se vrlo jasno odrede o karakteru navedenih izmjena, te otklone ili potvrde navode kako se radi o usaglašavanju sa EU pravnom stečevinom i preporukama GRECO-a“, naveli su iz te stranke.

- -

Iz OHR-a su danas istakli u komentaru za agenciju Patria da “OHR nije vidio spomenute amandmane, tako da ih ne možemo komentirati“, ali u svakom slučaju pozivaju na osnaživanje borbe protiv korupcije.

„Od ključnog je značaja da Parlament usvaja zakone kojima se borba protiv korupcije osnažuje, a ne slabi“, stoji u stavu OHR-a.

Najnovije

Uredba Vlade FBiH o pomoći radnicima u iznosu do 2.520 KM: Privatnici bili “škrti”, mjera bi mogla biti produžena

Prošlo je skoro pet mjeseci od donošenja Uredbe Vlade Federacije Bosne i Hercegovine kojom se omogućava poslodavcima da izvrše...