Počela proljetna sjetva, a poticaji za stočare kasne: Ko će dati kredit – banka, mljekara ili apoteka?

Preporučujemo

Radovi na proljetnoj sjetvi su uveliko krenuli, a poljoprivrednici u Federaciji Bosne i Hercegovine se opet suočavaju sa istim problemima. Istina, cijene đubriva i goriva su niže nego prošle godine, ali sjemenski kukurus i herbicidi skuplji su za oko 50 posto. To znači da se nastavlja borba za održavanje proizvodnje.

– Farmeri još čekaju isplatu poticaja s federalnog nivoa za četvrti kvartal prošle godine, a na izmaku je već prvi kvartal ove godine i počela je sjetva. Imamo nacrt poticaja za ovu godinu i nadamo se da će program biti usvojen što prije. Kada je u pitanju kanton, već nekoliko mjeseci nemamo ministra poljoprivrede, isplate za prošlu godinu su kompletirane, a nemamo adresu za razgovor za ovu godinu – kaže Eldin Glibanović, predsjednik Udruženja proizvođača mlijeka TK.

- -

U TK je oko 1.350 gazdinstava koje se bave proizvodnjom mlijeka, na kojima se uzgaja oko 8.500 muznih grla stoke, a proizvede se između 27 i 28 miliona litara mlijeka godišnje. Većina njih proizvodi i stočnu hranu za svoja grla.

 

 

Merim Zenunović iz Suhe kod Živinica koji na farmi ima 25 grla, kaže da je za stočare proljetna sjetva najteži dio godine.

- -

– Poticaji uvijek kasne na početku godine i uvijek smo u ovom periodu u teškoj situaciji. Imali smo sušnu prošlu godinu i to nam dodatno teško pada u ovom periodu. Uzimamo na kredit ono što nam treba i tako premostimo ovaj period – kaže Zenunović.

Otkupna cijena mijeka na farmama u TK je, prema Glibanovićevim riječima, između 85 feninga do jedne marke.

 

– Mi smo prošle godine imali sušnu godinu i nedostaje nam stočne hrane. Svaku uplatu koju smo imali koristili smo za kupovinu kabaste hrane za stoku. Sada se moramo kreditno zadužiti kod banaka, mljekara i poljoprivrednih apoteka da bismo nabavili sjeme, gorivo i gnojivo za sjetvu. Poljoprivreda ima agrarne rokove i ne može čekati uplate poticaja – pojašnjava Glibanović.

 

Poticaji za poljoprivrednu proizvodnju u TK za ovu godinu iznose 12,8 miliona KM, što je rekordan iznos, ali Glibanović kaže da taj iznos manje vrijedi, jer imamo poskupljenja svih inputa za proizvodnju.

– U nacrtu federalnog programa poticaja stoji 41 fening po litru mlijeka, što je dobro za nas, ukoliko otkupljivači to ne iskoriste za snižavanje otkupne cijene mlijeka – zaključuje Glibanović.

Halil Serdarević iz Kalesije ima 22 grla stoke i kaže da je već krenuo sa sjetvom kabaste hrane na 12 hektara površine.

– Kukuruz za sjetvu sam naručio, a za gnojivo čekam da padne cijena. S nivoa FBiH mi duguju oko 5.500 KM, a supruga koja je fizičko lice ima oko 2.000 KM neisplaćenih poticaja – kaže Halil Serdarević, koji dnevno proizvodi do 300 litara mlijeka.

Najnovije

Zbog američkih sankcija SDS ne može na izbore, SNSD može

Ukoliko promijeni ime stranke, SDS će ostati bez članova biračkih odbora, jer, prema amandmanima na Izborni zakon BiH koje...